Posts Tagged ‘Pastoral Formation’

Spring 2013 Calls, Vicarage And Deaconess Internships Assignments

May 1, 2013

Calls Arranged Alphabetically by Students’ Last Names 2013

May 1, 2013

Concordia Seminary, St. Louis

Ahlersmeyer, Benjamin: Peace Lutheran Church, Lombard, Illinois, Northern Illinois District

Anderson, Luke: St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri, Missouri District

Andrews, Steven: St. John’s Lutheran Church, Stewartville, Minnesota, Minnesota South District

Barone, Timothy: Calvary Lutheran Church, Thunder Bay, Ontario, Canada, Lutheran Church–Canada

Bobby, Jacob: First Trinity Lutheran Church, Bloomfield, Nebraska, Nebraska District

Boerst, Aaron: Peace Lutheran Church, New Berlin, Wisconsin, English District

Carnahan, Benjamin: University Lutheran Church, La Jolla, California, Pacific Southwest District

Chittick, Aaron: St. Paul Lutheran Church, Coldwater, Michigan, Michigan District

Crawford, Jonathan: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Dubuque, Iowa, Iowa District East

Dandy, Jacob: Zion of Crown Lutheran Church, St. Francis, Minnesota, Minnesota North District

Delin, Benjamin: St. Paul Lutheran Church, Durango, Colorado, Rocky Mountain District

Douthwaite, Adam: Our Redeemer Lutheran Church, Dallas, Texas, Texas District

Dressler, Martin: Christ Lutheran Church, Milford, Michigan, Michigan District

Ekong, Eric: Trinity Lutheran Church, Jackson, Michigan, Michigan District

Elfe, Chad: New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri, Missouri District

Engle, Tristan: Trinity Lutheran Church, Park Hills, Missouri, Missouri District

Erdman, Michael: Immanuel Lutheran Church, Madison, Wisconsin, South Wisconsin District

Fieberkorn, Michael: St. James Evangelical Lutheran Church, Quincy, Illinois, Central Illinois District

Frazee, Joshua: Immanuel (Augsburg) Lutheran Church, Shobonier, Illinois, Central Illinois District

Graves, David: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Wartburg, Tennessee, Mid-South District

Greig, Nycholas: Trinity Evangelical Lutheran Church, Henrico, Virginia, Southeastern District

Gronewold, Geoffrey: Zion Lutheran Church, Alexandria, Minnesota, Minnesota North District

Grosskopf, Sol: CALL PENDING

Gruenwald, David: St. Paul’s Evangelical Lutheran Church, Albany, New York, Atlantic District

Grulke, Carl: Christ Lutheran Church, Lincoln, Nebraska, Nebraska District

Gumz, Patrick: Grace Lutheran Church/Immanuel Lutheran Church, Ulysses/Lakin, Kansas, Kansas District

Hannemann, Justin: CALL PENDING

Hartwig, Brett: Trinity Lutheran Church, Sabin, Minnesota, Minnesota North District

Heiden, Michael: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan, Michigan District

Hendricks, Dwayne: Nazareth Evangelical Lutheran Church, Buffalo, New York, English District

Hochgrebe, Ryan: Mount Olive Lutheran Church, Folsom, California, California-Nevada-Hawaii District

Holt, James: Christ Lutheran Church, Phoenix, Arizona, English District

Hopkins, Theodore: CALL PENDING

Hulvey, Kirk: Lutheran Church of the Cross, Kent, Washington, Northwest District

Kear, Dustin: St. Paul Lutheran Church, Harlingen, Texas, Texas District

Kohn, Elden: Zion Evangelical of the Unaltered Augsburg Confession Lutheran Church, Macon, Missouri, Missouri District

Krause, Matthew: Faith Lutheran Church, Adel, Iowa, Iowa District West

Lane, Matthew: Peace Lutheran Church, Faribault, Minnesota, Minnesota South District

Larson, Mark: Holy Cross Lutheran Church for the Deaf, St. Louis, Missouri, Missouri District

Madson, Mark: Trinity Lutheran Church, Port Huron, Michigan, Michigan District

Maleug-Lattimore, Warren: St. Paul’s Evangelical Lutheran Church, New Orleans, Louisiana, Southern District

Mau, Matthew: St. John Evangelical Lutheran Church, Waco, Nebraska, Nebraska District

McCoy, Shane: Christ Lutheran Church, Albertville, Alabama, Southern District

Mehl, Silas: St. John Lutheran Church/Zion Evangelical Lutheran Church, Montrose/Canistota, South Dakota, South Dakota District

Meyer, Aaron: Shepherd of the Hills Lutheran Church, Pewaukee, Wisconsin, South Wisconsin District

Meyer, Matthew: Beautiful Savior Lutheran Church, Callaway, Minnesota, Minnesota North District

Miller, Micah: Prince of Peace Lutheran Church, Carrollton, Texas, Texas District

Miller, Stephen: Lutheran Church of St. Andrew, Silver Spring, Maryland, Southeastern District

Misch, Jonathan “Zach”: Beautiful Savior Lutheran Church, Tempe, Arizona, Pacific Southwest District

Pahl, Justin: CALL PENDING

Perkins, Benjamin: Trinity Evangelical Lutheran Church, Mountain Lake, Minnesota, Minnesota South District

Polzin, Lewis: Trinity Evangelical Lutheran Church, Bemidji, Minnesota, Minnesota North District

Poppen, Tyler: Our Savior Lutheran Church/St. John Lutheran Church, Aberdeen/Columbia, South Dakota, South Dakota District

Rall, Bart: Bethlehem Evangelical Lutheran Church, Monterey, California, California-Nevada-Hawaii District

Ray, Adam: Saint John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District

Reber, David: Grace Lutheran Church/Our Savior Lutheran Church, Hobbs/Lovington, New Mexico, Rocky Mountain District

Scheil, Joshua: Hope Evangelical Lutheran Church, Twin Lakes, Wisconsin, South Wisconsin District

Schrank, Benjamin: Concordia Lutheran Church, San Antonio, Texas, Texas District

Schultz, John W.: St. Paul Lutheran Church, Granite Falls, Minnesota, Minnesota North District

Sellers, Justin “Clayton”: Faith Lutheran Church, Collierville, Tennessee, Mid-South District

Signore, Joseph: St. Paul Lutheran Church, Pomona, California, Pacific Southwest District

Staneck, Matthew: True Light Lutheran Church, New York, New York, Atlantic District

Stefanic, James “JJ”: Good Shepherd Lutheran Church, Marshall, Minnesota, Minnesota South District

Stohlmann, Philip “PJ”: Mount Moriah Lutheran Church, Byron, Minnesota, Minnesota South District

Strussenberg, David: Grace – Toledo Bend Lutheran Church, Many, Louisiana, Southern District

Swan, Jason: Lutheran Church of the Atonement, Burien, Washington, Northwest District

Traxel, Joshua: Our Savior Lutheran Church, Springfield, Illinois, Central Illinois District

Vanderhyde, David: University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado, Rocky Mountain District

Vossler, Christopher: Trinity Lutheran Church, McFarland, Kansas, Kansas District

Wait, Matthew: Messiah Lutheran Church, Lakeville, Minnesota, Minnesota South District

Walker, Andrew: St. Peters Evangelical Lutheran Church, La Grange, Missouri, Missouri District

Weber, Christopher: Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia, Southeastern District

Wehmas, Neil: Zion Lutheran Church/St. Peter Lutheran Church/St. John Lutheran Church, Ocheyedan/Ocheyedan/May City, Iowa, Iowa District West

Alternate Route                                                        

Hanchett, Mark: St. John Evangelical Lutheran Church, Akron, Ohio, Ohio District

Haugen, Daniel: Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington, Northwest District

Heermann, William: Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska, Nebraska District

Hooper, William: Bethlehem Lutheran Church, Standish, Michigan, Michigan District

Schockman, Gary: Christ Evangelical Lutheran Church, Clinton, Wisconsin, South Wisconsin District

Vogeli, Mitchell: Nativity Lutheran Church, Saint Charles, Michigan, Michigan District

Center for Hispanic Studies (CHS)

Aguilar, Juan: Cristo Cordero de Dios Iglesia Ev. Luterana, Grand Island, Nebraska, Nebraska District

Cross Cultural Ministry Center (CMC)

Barklage, Rick: CALL PENDING

Hues, Daniel: CALL PENDING

Kim, Seung: True Love Lutheran Church, Fullerton, California, Pacific Southwest District

Ethnic Immigrant Institute of Theology (EIIT)                                                    

Mezilus, Andre:  Amigos en Cristo, Inc., Immokalee, Florida, Florida-Georgia District

Deaconess Assignments                                                       

Douthwaite, Sarah: ASSIGNMENT PENDING

Prothro, Ashley: ASSIGNMENT PENDING

White, Sylvia: Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

Center for Hispanic Studies Deaconess

Guerra, Noemi: ASSIGNMENT PENDING

 

Calls Arranged Alphabetically by LCMS Districts 2013

 

Atlantic District

Gruenwald, David: St. Paul’s Evangelical Lutheran Church, Albany, New York

Staneck, Matthew: True Light Lutheran Church, New York, New York

California-Nevada-Hawaii District

Hochgrebe, Ryan: Mount Olive Lutheran Church, Folsom, California

Rall, Bart: Bethlehem Evangelical Lutheran Church, Monterey, California

Central Illinois District

Fieberkorn, Michael: St. James Evangelical Lutheran Church, Quincy, Illinois

Frazee, Joshua: Immanuel (Augsburg) Lutheran Church, Shobonier, Illinois

Ray, Adam: Saint John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois

Traxel, Joshua: Our Savior Lutheran Church, Springfield, Illinois

English District

Boerst, Aaron: Peace Lutheran Church, New Berlin, Wisconsin

Hendricks, Dwayne: Nazareth Evangelical Lutheran Church, Buffalo, New York

Holt, James: Christ Lutheran Church, Phoenix, Arizona

Florida-Georgia District

Mezilus, Andre (EIIT): Amigos en Cristo, Inc., Immokalee, Florida

Iowa District East

Crawford, Jonathan: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Dubuque, Iowa

Iowa District West

Krause, Matthew: Faith Lutheran Church, Adel, Iowa

Wehmas, Neil: Zion Lutheran Church/St. Peter Lutheran Church/St. John Lutheran Church, Ocheyedan/Ocheyedan/May City, Iowa

Kansas District

Gumz, Patrick: Grace Lutheran Church/Immanuel Lutheran Church, Ulysses/Lakin, Kansas

Vossler, Christopher: Trinity Lutheran Church, McFarland, Kansas

 

Michigan District

Chittick, Aaron: St. Paul Lutheran Church, Coldwater, Michigan

Dressler, Martin: Christ Lutheran Church, Milford, Michigan

Ekong, Eric: Trinity Lutheran Church, Jackson, Michigan

Heiden, Michael: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan

Hooper, William: Bethlehem Lutheran Church, Standish, Michigan

Madson, Mark: Trinity Lutheran Church, Port Huron, Michigan

Vogeli, Mitchell: Nativity Lutheran Church, Saint Charles, Michigan

Mid-South District

Graves, David: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Wartburg, Tennessee

Sellers, Justin “Clayton”: Faith Lutheran Church, Collierville, Tennessee

 

Minnesota North District

Dandy, Jacob: Zion of Crown Lutheran Church, St. Francis, Minnesota

Gronewold, Geoffrey: Zion Lutheran Church, Alexandria, Minnesota

Hartwig, Brett: Trinity Lutheran Church, Sabin, Minnesota

Meyer, Matthew: Beautiful Savior Lutheran Church, Callaway, Minnesota

Polzin, Lewis: Trinity Evangelical Lutheran Church, Bemidji, Minnesota

Schultz, John W.: St. Paul Lutheran Church, Granite Falls, Minnesota

 

Minnesota South District

Andrews, Steven: St. John’s Lutheran Church, Stewartville, Minnesota

Lane, Matthew: Peace Lutheran Church, Faribault, Minnesota

Perkins, Benjamin: Trinity Evangelical Lutheran Church, Mountain Lake, Minnesota

Stefanic, James “JJ”: Good Shepherd Lutheran Church, Marshall, Minnesota

Stohlmann, Philip “PJ”: Mount Moriah Lutheran Church, Byron, Minnesota

Wait, Matthew: Messiah Lutheran Church, Lakeville, Minnesota

 

Missouri District

Anderson, Luke: St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri

Elfe, Chad: New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri

Engle, Tristan: Trinity Lutheran Church, Park Hills, Missouri

Kohn, Elden: Zion Evangelical of the Unaltered Augsburg Confession Lutheran Church, Macon, Missouri

Larson, Mark: Holy Cross Lutheran Church for the Deaf, St. Louis, Missouri

Walker, Andrew: St. Peters Evangelical Lutheran Church, La Grange, Missouri

 

Nebraska District

Aguilar, Juan (CHS): Cristo Cordero de Dios Iglesia Ev. Luterana, Grand Island, Nebraska

Bobby, Jacob: First Trinity Lutheran Church, Bloomfield, Nebraska

Grulke, Carl: Christ Lutheran Church, Lincoln, Nebraska

Heermann, William: Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska

Mau, Matthew: St. John Evangelical Lutheran Church, Waco, Nebraska

 

Northern Illinois District

Ahlersmeyer, Benjamin: Peace Lutheran Church, Lombard, Illinois

 

Northwest District

Haugen, Daniel: Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington

Hulvey, Kirk: Lutheran Church of the Cross, Kent, Washington

Swan, Jason: Lutheran Church of the Atonement, Burien, Washington

 

Ohio District

Hanchett, Mark: St. John Evangelical Lutheran Church, Akron, Ohio

 

Pacific Southwest District

Carnahan, Benjamin: University Lutheran Church, La Jolla, California

Kim, Seung (CMC): True Love Lutheran Church, Fullerton, California

Misch, Jonathan “Zach”: Beautiful Savior Lutheran Church, Tempe, Arizona

Signore, Joseph: St. Paul Lutheran Church, Pomona, California

Rocky Mountain District

Delin, Benjamin: St. Paul Lutheran Church, Durango, Colorado

Reber, David: Grace Lutheran Church/Our Savior Lutheran Church, Hobbs/Lovington, New Mexico

Vanderhyde, David: University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado

 

South Dakota District

Mehl, Silas: St. John Lutheran Church/Zion Evangelical Lutheran Church, Montrose/Canistota, South Dakota

Poppen, Tyler: Our Savior Lutheran Church/St. John Lutheran Church, Aberdeen/Columbia, South Dakota

South Wisconsin District

Erdman, Michael: Immanuel Lutheran Church, Madison, Wisconsin

Meyer, Aaron: Shepherd of the Hills Lutheran Church, Pewaukee, Wisconsin

Scheil, Joshua: Hope Evangelical Lutheran Church, Twin Lakes, Wisconsin

Schockman, Gary: Christ Evangelical Lutheran Church, Clinton, Wisconsin

Southeastern District

Greig, Nycholas: Trinity Evangelical Lutheran Church, Henrico, Virginia

Miller, Stephen: Lutheran Church of St. Andrew, Silver Spring, Maryland

Weber, Christopher: Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia

Southern District

Maleug-Lattimore, Warren: St. Paul’s Evangelical Lutheran Church, New Orleans, Louisiana

McCoy, Shane: Christ Lutheran Church, Albertville, Alabama

Strussenberg, David: Grace-Toledo Bend Lutheran Church, Many, Louisiana

Texas District

Douthwaite, Adam: Our Redeemer Lutheran Church, Dallas, Texas

Kear, Dustin: St. Paul Lutheran Church, Harlingen, Texas

Miller, Micah: Prince of Peace Lutheran Church, Carrollton, Texas

Schrank, Benjamin: Concordia Lutheran Church, San Antonio, Texas

Lutheran Church—Canada

Barone, Timothy: Calvary Lutheran Church, Thunder Bay, Ontario, Canada

Calls Pending

Barklage, Rick (CMC)

Grosskopf, Sol

Hannemann, Justin

Hopkins, Theodore

Hues, Daniel (CMC)

Pahl, Justin

Deaconess Assignments                   

Missouri District

White, Sylvia: Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri

Assignments Pending

Douthwaite, Sarah

Guerra, Noemi (CHS)

Prothro, Ashley

Vicarages Arranged Alphabetically by Students’ Last Names 2013

May 1, 2013

Concordia Seminary, St. Louis

Anderson, Timothy: Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa, Iowa District West

Audette, Andrew: The Point Lutheran Church, Knoxville, Tennessee, Mid-South District

Bauer, Micah: Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District

Bayless, Andrew: Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota, Minnesota South District

Biernacki, Christopher: Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina, Southeastern District

Budenholzer, Mark: Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas, Kansas District

Carlone, Brandon: Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee, Mid-South District

Christensen, Eric: Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois, Northern Illinois District

Clausen, Eric: St. Matthew Lutheran Church, Sonora, California, California-Nevada-Hawaii District

Dehne, John: St. Andrew Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri, Missouri District

Doublestein, Philip: Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan, Michigan District

Duffy, Joshua: St. Paul Lutheran Church, Aurora, Illinois, Northern Illinois District

Ellis, Garet: Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia, Southeastern District

Ellsworth, Adam: Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois, Southern Illinois District

Ferry, Joseph: St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York, Eastern District

Grebing, Barrett: Christ Memorial Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

Hall, Matthew: Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida, Florida-Georgia District

Hannemann, Aaron: Trinity Lutheran Church, Sacramento, California, California-Nevada-Hawaii District

Heckert, Peter: St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District

Huff, Mark: Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana, Indiana District

Jones, Kyle: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District

Kapels, Calvin: Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas, Kansas District

Krueger, Kenneth: Concordia Lutheran Church/Lutheran Family and Children’s Services, St. Louis, Missouri, Missouri District

Kuehl, Kyle: Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin, South Wisconsin District

Kueker, Jesse: Mt. Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia, Florida-Georgia District

Lane, Marcus: Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado, Rocky Mountain District

Lange, Alexander: St. John Lutheran Church, East Moline, Illinois, Central Illinois District

LeGreco, Nathan: Hope Lutheran Church, Plant City, Florida, Florida-Georgia District

Letsche, Jason: Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District

Longman, Eric: Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District

Luhman, Ethan: Mount Olive Lutheran Church, Weston, Wisconsin, North Wisconsin District

Luttinen, Calvin (C.J.): St. Paul Lutheran Church, Boca Raton, Florida, Florida-Georgia District

Marth, Cory: Mt. Calvary Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District

Maske, Daniel: First Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee, Mid-South District

Meyer, Timothy: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan, Michigan District

Miller, Wayne: St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama, Southern District

Mommens, David: Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California, California-Nevada-Hawaii District

Nickel, Jeffrey: Resurrection Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

Noble, Andrew: Immanuel Lutheran Church, Everett, Washington, Northwest District

Palmer, Joshua: Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District

Pitsch, David (Sam): Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska, Nebraska District

Reifsteck, Joshua: Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District

Resner, Matthew: Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois, Southern Illinois District

Richards, Hunter: Holy Cross Lutheran Church, North Canton, Ohio, Ohio District

Richter, Kevin: Mt. Calvary Lutheran Church, Brookings, South Dakota, South Dakota District

Rieger, Paul: Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland, Southeastern District

Riley, Benjamin: LCMS Office of International Missions, Hong Kong, Asia Pacific, Missouri District

Rolf, David: Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri, Missouri District

Schlund, Thomas: St. Paul’s Lutheran Church, Concordia, Missouri, Missouri District

Schneider, Christopher: St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey, New Jersey District

Schuler, Matthew: St. Peter’s Lutheran Church, Columbus, Indiana, Indiana District

Schultz, David: Zion Lutheran Church, Bridgeville, Pennsylvania, Eastern District

Schweigert, Jon-Michael: Lutheran Senior Services CPE, Webster Groves, Missouri, Missouri District

Smith, Garret: Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas, Texas District

Smith, Jeffrey: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District

Steinbrenner, Adam: Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri, Missouri District

Taber, Jason: Lutheran Church of the Resurrection, Garden City, New York, Atlantic District

Thompson, Adam: Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia, Southeastern District

Varns, Jonathan: Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District

Waffel, Derek: Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District

Wagner, Jacob: St. Stephen Lutheran Church, Liberty, Missouri, Missouri District

Woell, Brennan: St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida, SELC District

Alternate Route

Cox, James: Zion Lutheran Church, Valley Park, Missouri, Missouri District

Hardin, David: St. Paul’s Lutheran Church, Woodland, California, California-Nevada-Hawaii District

Jonas, Scott: First Lutheran Church, Manhattan Beach, California, Pacific Southwest District

Krumdieck, Gary: St. John’s Lutheran Church, Sutherlin, Oregon, Northwest District

Kurka, Gerald: St. Paul Lutheran Church, Stover, Missouri, Missouri District

Deaconess Internship

Jones, Melissa: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District

Cross-Cultural Ministry Center (CMC)

Bower, Jack: Light of Christ Lutheran Church, Irvine, California, Pacific Southwest District

Ruehs, Jonathan: Light of Christ Lutheran Church, Irvine, California, Pacific Southwest District

Van Blarcom, Trevor: St. John’s Lutheran Church, Orange, California, Pacific Southwest District

Colloquy Program

Cwymar, Paul: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District

Kemp, William: Our Savior Lutheran Church, McKinney, Texas, Texas District

Vicarages Arranged Alphabetically by LCMS District 2013

 

Atlantic District

Taber, Jason: Lutheran Church of the Resurrection, Garden City, New York

 

California-Nevada-Hawaii District

Clausen, Eric: St. Matthew Lutheran Church, Sonora, California

Hannemann, Aaron: Trinity Lutheran Church, Sacramento, California

Hardin, David: St. Paul’s Lutheran Church, Woodland, California

Mommens, David: Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California

Central Illinois District

Lange, Alexander: St. John Lutheran Church, East Moline, Illinois

Marth, Cory: Mt. Calvary Lutheran Church, Decatur, Illinois

Eastern District

Ferry, Joseph: St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York

Schultz, David: Zion Lutheran Church, Bridgeville, Pennsylvania

Florida-Georgia District

Hall, Matthew: Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida

Jones, Kyle: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida

Kueker, Jesse: Mt. Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia

LeGreco, Nathan: Hope Lutheran Church, Plant City, Florida

Luttinen, Calvin (C.J.): St. Paul Lutheran Church, Boca Raton, Florida

Indiana District

Huff, Mark: Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana

Schuler, Matthew: St. Peter’s Lutheran Church, Columbus, Indiana

Iowa District West

Anderson, Timothy: Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa

Kansas District

Budenholzer, Mark: Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas

Kapels, Calvin: Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas

Michigan District

Doublestein, Philip: Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan

Heckert, Peter: St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan

Meyer, Timothy: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan

Mid-South District

Audette, Andrew: The Point Lutheran Church, Knoxville, Tennessee

Carlone, Brandon: Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee

Maske, Daniel: First Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee

Minnesota South District

Bayless, Andrew: Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota

Waffel, Derek: Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota

Missouri District

Cox, James: Zion Lutheran Church, Valley Park, Missouri

Dehne, John: St. Andrew Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri

Grebing, Barrett: Christ Memorial Lutheran Church, St. Louis, Missouri

Krueger, Kenneth: Concordia Lutheran Church/Lutheran Family and Children Services, St. Louis, Missouri

Kurka, Gerald: St. Paul Lutheran Church, Stover, Missouri

Letsche, Jason: Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri

Longman, Eric: Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri

Nickel, Jeffrey: Resurrection Lutheran Church, St. Louis, Missouri

Palmer, Joshua: Salem Lutheran Church, Affton, Missouri

Riley, Benjamin: LCMS Office of International Missions, Hong Kong, Asia Pacific

Rolf, David: Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri

Schlund, Thomas: St. Paul’s Lutheran Church, Concordia, Missouri

Schweigert, Jon-Michael: Lutheran Senior Services CPE, Webster Groves, Missouri

Steinbrenner, Adam: Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri

Wagner, Jacob: St. Stephen Lutheran Church, Liberty, Missouri

Nebraska District

Pitsch, David (Sam): Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska

Varns, Jonathan: Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska

New Jersey District

Schneider, Christopher: St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey

North Wisconsin District

Luhman, Ethan: Mount Olive Lutheran Church, Weston, Wisconsin

Reifsteck, Joshua: Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin

Northern Illinois District

Christensen, Eric: Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois

Duffy, Joshua: St. Paul Lutheran Church, Aurora, Illinois

Northwest District

Krumdieck, Gary: St. John’s Lutheran Church, Sutherlin, Oregon

Noble, Andrew: Immanuel Lutheran Church, Everett, Washington

 

Ohio District

Richards, Hunter: Holy Cross Lutheran Church, North Canton, Ohio

Oklahoma District

Cwymar, Paul (Colloquy): Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma

Smith, Jeffrey: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma

Pacific Southwest District

Bower, Jack (CMC): Light of Christ Lutheran Church, Irvine, California

Jonas, Scott: First Lutheran Church, Manhattan Beach, California

Ruehs, Jonathan (CMC): Light of Christ Lutheran Church, Irvine, California

Van Blarcom, Trevor (CMC): St. John’s Lutheran Church, Orange, California

Rocky Mountain District

Lane, Marcus: Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado

SELC District

Woell, Brennan: St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida

South Dakota District

Richter, Kevin: Mt. Calvary Lutheran Church, Brookings, South Dakota

South Wisconsin District

Kuehl, Kyle: Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin

Southeastern District

Biernacki, Christopher: Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina

Ellis, Garet: Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia

Rieger, Paul: Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland

Thompson, Adam: Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia

Southern District

Miller, Wayne: St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama

Southern Illinois District

Bauer, Micah: Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois

Ellsworth, Adam: Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois

Resner, Matthew: Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois

Texas District

Kemp, William (Colloquy): Our Savior Lutheran Church, McKinney, Texas

Smith, Garret: Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas

 

Deaconess Assignments

 

Florida-Georgia District

Jones, Melissa: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida

————————————————————
To view or search the list archives, join or leave the list, or change your subscription options, see the web page at http://LISTSERV.CUIS.EDU/cgi-bin/wa?A0=CSLNEWS
To unsubscribe via email, send a message to LISTSERV@LISTSERV.CUIS.EDU with the words “UNSUB CSLNEWS” as the body of the message.

Concordia Seminary To Begin 174th Academic Year

August 23, 2012

FOR IMMEDIATE RELEASE

August 23, 2012

ST. LOUIS—On Friday, Aug. 31, at 11:00 a.m., Concordia Seminary, St. Louis, will begin its 174th academic year with a special worship service in the Chapel of St. Timothy and St. Titus on the Seminary campus. Dr. Dale A. Meyer, president of Concordia Seminary, will serve as preacher.

Two new employees to the Seminary will be installed: Mr. Philip Ebeling as executive director of communications, and Rev. Wayne Knolhoff as director of placement and alumni relations.

Three professors will be installed into additional positions: Dr. Charles Arand as director of the Center for the Care of Creation; Dr. Jeffrey Kloha as director of the Center for the Study of Early Christian Texts; and Dr. Victor Raj as occupant of the Buehner-Duesenberg Chair in Missions. Staff member Rev. Jeffrey Thormodson will be installed as director of the MissionShift Institute.

Two employees in the Seminary Support department will be installed at later dates: Rev. Edward Bertram as deployed gift officer and Mr. Roger Dow as senior gift officer.

During the preceding week, new students will complete an orientation process and register for course work. The orientation process also provides opportunities for new students and their families to become better acquainted, which includes a “Field Day” consisting of sports activities, games for children, and a community-wide barbecue. Classes start on Tuesday, Sept. 4.

Concordia Seminary is located at 801 Seminary Place in St. Louis, Mo. For more information, call 314-505-7379 or emailcommunications@csl.edu.

Spring 2012 Calls and Vicarage Assignments

May 1, 2012

Credits: Concordia News Release
2012 Spring Calls
Tuesday, May 1, 2012
Arranged Alphabetically by Students’ Last Names

Adams, Caleb – St. Lorenz Evangelical Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District
Andreasen, Jordon – St. John and Trinity Lutheran Churches, Wagner and Fairfax, South Dakota, South Dakota District
Barry, Matthew – St. Luke Lutheran Church, Cabot, Pennsylvania, Eastern District
Baumann, Joshua – Faith Evangelical Lutheran Church, Pierre, South Dakota, South Dakota District
Behrens, Matthew – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas, Mid-South District
Bernhardt, Robert – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
Brandt, Wade – Zion Evangelical Lutheran Church, Ogden, Iowa, Iowa District West
Braun, Benjamin – Mount Olive Lutheran Church, Austin, Texas, Texas District
Burke, Adam – Mount Hope Lutheran Church, Boulder, Colorado, Rocky Mountain District
Bushuiakovish, Mark – Grace Lutheran Church, Knoxville, Tennessee, Mid-South District
Bussman, John – St. Paul’s Lutheran Church, Cullman, Alabama, Southern District
Christensen, Jonathan – Hope Lutheran Church, Fond du Lac, Wisconsin, South Wisconsin District
Davenport, Richard – Trinity Lutheran Church, Cincinnati, Ohio, Ohio District
Davidson, Seth – Holy Cross Lutheran Church, Nederland, Texas, Texas District
Davis, Christopher – Trinity Lutheran Church, Elkhart, Indiana, Indiana District
Dickerhoff, Jacob – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois, Northern Illinois District
Duley, Jason – St. Paul’s Lutheran Church, Arlington, Nebraska, Nebraska District
Eden, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sulphur Springs, Texas, Texas District
Edge, David – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota, South Dakota District
Edwards, Lucas – Holy Cross/Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Onida/Harrold/Blunt, South Dakota, South Dakota District
Evans, Derek – Clover Trinity Lutheran Church, Buhl, Idaho, Northwest District
Fittje, Kyle – Immanuel Lutheran Church, Lockwood, Missouri, Missouri District
Fries, John – Immanuel and St. John’s Lutheran Churches, Trenton and Chillicothe, Missouri, Missouri District
Gehrke, Wesley – Christ Lutheran Church, Norfolk, Virginia, Southeastern District
Griffith, Christopher – St. John’s Lutheran Church, Covington, Oklahoma, Oklahoma District
Harbaugh, Darren – Concordia Evangelical Lutheran Church, Columbus, Ohio, Ohio District
Hardaway, Matthew – St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri, Missouri District
Hasz, Martin – Eisleben Lutheran Church, Scott City, Missouri, Missouri District
Hemler, Jonathan – Signal Hill Lutheran Church, Belleville, Illinois, Southern Illinois District
Hengst, Adam – King of Glory Lutheran Church, Williamsburg, Virginia, Southeastern District
Herberts, Dean – St. Paul’s Lutheran Church, Norlina, North Carolina, Southeastern District
Hill, Nathaniel – St. Michael’s Lutheran Church, Winchester, Texas, Texas District
Holden, Jason – Our Savior Lutheran Church and Student Center, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District
Holdorf, Zachary – Trinity Lutheran Church, Wausau, Wisconsin, North Wisconsin District
Janneke, Kory – Faith Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota, South Dakota District
Johnson, Andrew – St. Paul Lutheran Church, Lapeer, Michigan, Michigan District
Johnson, Benjamin – Prince of Peace Lutheran Church, Fremont, California, California-Nevada-Hawaii District
Jones, Richard – Dakota Boys and Girls Ranch, Minot, North Dakota, North Dakota District
Kasper, Robert Gabe – Board of Mission Admin. (for ACTS, Lakeway), Austin, Texas, Texas District
Koglin, Adam – Redeemer Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District
Kollmann, Christopher – Messiah Lutheran Church, Mounds View, Minnesota, Minnesota South District
Lakies, Chad – Concordia University Portland, Portland, Oregon, Northwest District
Larsen, Daniel – Bethany and Trinity Lutheran Churches, Wabasso and Sanborn, Minnesota, Minnesota South District
LeClair, Edward – St. Peter’s Evangelical Lutheran Church, Three Rivers, Michigan, Michigan District
Matyas, Dennis – St. Paul’s Lutheran Church, Albion, Michigan, Michigan District
Meyer, Joel P. – Holy Trinity Lutheran Church, Kingsland, Georgia, Florida-Georgia District
Miller, Joshua – Community of Life Lutheran Church, Oregon, Wisconsin, South Wisconsin District
Misch, Stephen Nathaniel – Lord of Life Lutheran Church, Corpus Christi, Texas, Texas District
Moore, Tyler – Good Shepherd Lutheran Church, Cedar Park, Texas, Texas District
Moquin, Eric – Faith Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota, Minnesota North District
Mueller, Jacob – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, Emma, Missouri, Missouri District
Mull, John David – St. Peter Lutheran Church, Roanoke, Texas, Texas District
Musegades, Michael – Trinity Evangelical Lutheran Church, Grangeville, Idaho, Northwest District
Niebuhr, Jon – Trinity Lutheran Church, Carver, Minnesota, Minnesota South District
Ninke, John – Trinity Lutheran Church, Scottsboro, Alabama, Southern District
Oetting, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sheldon, Iowa, Iowa District West
Onken, Adam – Zion Lutheran Church, Leigh, Nebraska, Nebraska District
Pay, Garen – Peace Lutheran Church, Alcester, South Dakota, South Dakota District
Rasmussen, John – Our Savior Lutheran Church, South Windsor, Connecticut, New England District
Roettjer, Andrew – St. Mark Lutheran Church, Houston, Texas, Texas District
Roma, Thomas – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina, Southeastern District
Rose, Kevin – Peace and Our Savior Lutheran Churches, Marbleton and Pinedale, Wyoming, Wyoming District
Rosenkoetter, Brian – St. Paul Lutheran Church, Annapolis, Maryland, Southeastern District
Schroeder, David – Our Savior Lutheran Church, Excelsior, Minnesota, Minnesota South District
Schroeder, Ryan – St. Luke’s Lutheran Church, New Richmond, Wisconsin, North Wisconsin District
Schultz, John M. – St. John Lutheran Church, Plymouth, Wisconsin, South Wisconsin District
Sherman, Travis – Grace Evangelical Lutheran Church, Gordon, Nebraska, Wyoming District
Snoberger, Adam – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District
Starfeldt, Chad – Shepherd of the Hills Lutheran Church, Greenville, Wisconsin, North Wisconsin District
Sutton, August Trevor – St. Luke Lutheran Church, Haslett, Michigan, Michigan District
Synnott, Matthew – Trinity Evangelical Lutheran Church, Peoria, Illinois, Central Illinois District
Urlaub, Bradley – Love of Christ Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota, Minnesota North District
Weaver, Brian – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina, Southeastern District
Welter, Austen – St. John Lutheran Church, South Euclid, Ohio, Ohio District
Whitmore, Justin – Immanuel and Trinity Lutheran Churches, Clarinda and Shenandoah, Iowa, Iowa District West
Winckler, Paul – Zion Lutheran Church, Rapid City, South Dakota, South Dakota District
Wollenberg, Nathan – St. Paul Lutheran Church, McAllen, Texas, Texas District
Wolters, Luke – Grace Evangelical Lutheran Church, Wellsville, Missouri, Missouri District
Woodrow, Joshua – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas, Mid-South District
Yearyean, Timothy – Grace Lutheran Church, Hibbing, Minnesota, Minnesota North District
Zeigler, Michael – Timothy Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

CALL PENDING
Ikanih, Afam (EIIT)

DEACONESS

ASSIGNMENT PENDING
Griffith, Jennifer

EIIT: Ethnic Immigrant Institute of Theology

2012 Spring Calls
Tuesday, May 1, 2012
Arranged by LCMS District

California-Nevada-Hawaii District
Johnson, Benjamin – Prince of Peace Lutheran Church, Fremont, California

Central Illinois District
Synnott, Matthew – Trinity Evangelical Lutheran Church, Peoria, Illinois

Eastern District
Barry, Matthew – St. Luke Lutheran Church, Cabot, Pennsylvania

Florida-Georgia District
Meyer, Joel P. – Holy Trinity Lutheran Church, Kingsland, Georgia

Indiana District
Davis, Christopher – Trinity Lutheran Church, Elkhart, Indiana

Iowa District West
Brandt, Wade – Zion Evangelical Lutheran Church, Ogden, Iowa
Oetting, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sheldon, Iowa
Whitmore, Justin – Immanuel and Trinity Lutheran Churches, Clarinda and Shenandoah, Iowa

Michigan District
Adams, Caleb – St. Lorenz Evangelical Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan
Johnson, Andrew – St. Paul Lutheran Church, Lapeer, Michigan
LeClair, Edward – St. Peter’s Evangelical Lutheran Church, Three Rivers, Michigan
Matyas, Dennis – St. Paul’s Lutheran Church, Albion, Michigan
Sutton, August Trevor – St. Luke Lutheran Church, Haslett, Michigan

Mid-South District
Behrens, Matthew – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas
Bushuiakovish, Mark – Grace Lutheran Church, Knoxville, Tennessee
Woodrow, Joshua – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas

Minnesota North District
Moquin, Eric – Faith Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota
Urlaub, Bradley – Love of Christ Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota
Yearyean, Timothy – Grace Lutheran Church, Hibbing, Minnesota

Minnesota South District
Koglin, Adam – Redeemer Lutheran Church, Rochester, Minnesota
Kollmann, Christopher – Messiah Lutheran Church, Mounds View, Minnesota
Larsen, Daniel – Bethany and Trinity Lutheran Churches, Wabasso and Sanborn, Minnesota
Niebuhr, Jon – Trinity Lutheran Church, Carver, Minnesota
Schroeder, David – Our Savior Lutheran Church, Excelsior, Minnesota

Missouri District
Bernhardt, Robert – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri
Fittje, Kyle – Immanuel Lutheran Church, Lockwood, Missouri
Fries, John – Immanuel and St. John’s Lutheran Churches, Trenton and Chillicothe, Missouri
Hardaway, Matthew – St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri
Hasz, Martin – Eisleben Lutheran Church, Scott City, Missouri
Mueller, Jacob – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, Emma, Missouri
Wolters, Luke – Grace Evangelical Lutheran Church, Wellsville, Missouri
Zeigler, Michael – Timothy Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri

Nebraska District
Duley, Jason – St. Paul’s Lutheran Church, Arlington, Nebraska
Onken, Adam – Zion Lutheran Church, Leigh, Nebraska
Snoberger, Adam – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska

New England District
Rasmussen, John – Our Savior Lutheran Church, South Windsor, Connecticut

North Dakota District
Jones, Richard – Dakota Boys and Girls Ranch, Minot, North Dakota

North Wisconsin District
Holdorf, Zachary – Trinity Lutheran Church, Wausau, Wisconsin
Schroeder, Ryan – St. Luke’s Lutheran Church, New Richmond, Wisconsin
Starfeldt, Chad – Shepherd of the Hills Lutheran Church, Greenville, Wisconsin

Northern Illinois District
Dickerhoff, Jacob – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois

Northwest District
Evans, Derek – Clover Trinity Lutheran Church, Buhl, Idaho
Lakies, Chad – Concordia University Portland, Portland, Oregon
Musegades, Michael – Trinity Evangelical Lutheran Church, Grangeville, Idaho

Ohio District
Davenport, Richard – Trinity Lutheran Church, Cincinnati, Ohio
Harbaugh, Darren – Concordia Evangelical Lutheran Church, Columbus, Ohio
Welter, Austen – St. John Lutheran Church, South Euclid, Ohio

Oklahoma District
Griffith, Christopher – St. John’s Lutheran Church, Covington, Oklahoma

Rocky Mountain District
Burke, Adam – Mount Hope Lutheran Church, Boulder, Colorado

South Dakota District
Andreasen, Jordon – St. John and Trinity Lutheran Churches, Wagner and Fairfax, South Dakota
Baumann, Joshua – Faith Evangelical Lutheran Church, Pierre, South Dakota
Edge, David – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota
Edwards, Lucas – Holy Cross/Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Onida/Harrold/Blunt, South Dakota
Janneke, Kory – Faith Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota
Pay, Garen – Peace Lutheran Church, Alcester, South Dakota
Winckler, Paul – Zion Lutheran Church, Rapid City, South Dakota

South Wisconsin District
Christensen, Jonathan – Hope Lutheran Church, Fond du Lac, Wisconsin
Miller, Joshua – Community of Life Lutheran Church, Oregon, Wisconsin
Schultz, John M. – St. John Lutheran Church, Plymouth, Wisconsin

Southeastern District
Gehrke, Wesley – Christ Lutheran Church, Norfolk, Virginia
Hengst, Adam – King of Glory Lutheran Church, Williamsburg, Virginia
Herberts, Dean – St. Paul’s Lutheran Church, Norlina, North Carolina
Roma, Thomas – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina
Rosenkoetter, Brian – St. Paul Lutheran Church, Annapolis, Maryland
Weaver, Brian – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina

Southern District
Bussman, John – St. Paul’s Lutheran Church, Cullman, Alabama
Ninke, John – Trinity Lutheran Church, Scottsboro, Alabama

Southern Illinois District
Hemler, Jonathan – Signal Hill Lutheran Church, Belleville, Illinois
Holden, Jason – Our Savior Lutheran Church and Student Center, Carbondale, Illinois

Texas District
Braun, Benjamin – Mount Olive Lutheran Church, Austin, Texas
Davidson, Seth – Holy Cross Lutheran Church, Nederland, Texas
Eden, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sulphur Springs, Texas
Hill, Nathaniel – St. Michael’s Lutheran Church, Winchester, Texas
Kasper, Robert Gabe – Board of Mission Admin. (for ACTS, Lakeway), Austin, Texas
Misch, Stephen Nathaniel – Lord of Life Lutheran Church, Corpus Christi, Texas
Moore, Tyler – Good Shepherd Lutheran Church, Cedar Park, Texas
Mull, John David – St. Peter Lutheran Church, Roanoke, Texas
Roettjer, Andrew – St. Mark Lutheran Church, Houston, Texas
Wollenberg, Nathan – St. Paul Lutheran Church, McAllen, Texas

Wyoming District
Rose, Kevin – Peace and Our Savior Lutheran Churches, Marbleton and Pinedale, Wyoming
Sherman, Travis – Grace Evangelical Lutheran Church, Gordon, Nebraska

CALL PENDING
Ikanih, Afam (EIIT)

DEACONESS

ASSIGNMENT PENDING
Griffith, Jennifer

EIIT: Ethnic Immigrant Institute of Theology

2012 Spring Vicarages and Deaconess Internships
Tuesday, May 1, 2012
Arranged Alphabetically by Students’ Last Names

Ankersen, Ryan – St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey, New Jersey District
Barlau, Joseph – Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana, Indiana District
Bartholomew, Andrew – Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois, Northern Illinois District
Bender, Douglas – Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan, Michigan District
Black, Eric – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa, Iowa District West
Brandon, Kurt – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana, Indiana District
Conrad, James – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California, California-Nevada-Hawaii District
Deardoff, Carl – Mount Olive Lutheran Church, Madison, Wisconsin, South Wisconsin District
Doering, Theodore – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana, Southern District
Eden, Joel – St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District
Elfe, Chad – New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri, Missouri District
Erdman, Michael – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District
Espinosa, Alfonso – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District
Fertitta, Patrick – Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee, Mid-South District
Fraker, Timothy – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida, SELC District
Gerber, Anthony – St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York, Eastern District
Grote, Joshua – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri, Missouri District
Hanson, Kale – Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois, Southern Illinois District
Heckmann, Michael – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma, Oklahoma District
Hinrichs, Brett – St. John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District
Holman, Raymond – St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois, Central Illinois District
Koltz, Gary – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri, Missouri District
Krepel, Joshua – Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri, Missouri District
Kruse, Caleb – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado, Rocky Mountain District
Lally, Richard – Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska, Nebraska District
Llewellyn, Joseph – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois, Northern Illinois District
Marque, Edward (Alex) – Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia, Southeastern District
Martinal, Timothy – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut, New England District
Meyer, Jonathan – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District
Murillo, David – Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas, Texas District
Nguyen, Daniel – Trinity Lutheran Church, Sacramento, California, California-Nevada-Hawaii District
Ostlund, Daniel – Our Savior Lutheran Church and Lutheran Student Center, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District
Parker, Harrison – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan, Michigan District
Peters, Matthew D. – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri, Missouri District
Pettit, Joshua – St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama, Southern District
Potts, Daniel – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District
Reinke, Joshua – Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin, South Wisconsin District
Reynolds, Stephen – First Lutheran Church, Gainesville, Florida, Florida-Georgia District
Ross, Bernard – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District
Rosse, Andrew – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District
Rusert, Joshua – Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia, Southeastern District
Schaekel, Timothy – Trinity Lutheran Church, Janesville, Minnesota, Minnesota South District
Schlund, Andrew – Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois, Southern Illinois District
Schmidt, Micah – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas, Kansas District
Smith, Harry – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina, Southeastern District
Strussenberg, David – Trinity Lutheran Church, Ironwood, Michigan, North Wisconsin District
Taylor, Ryan – Mount Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia, Florida-Georgia District
Vanderhyde, David – University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado, Rocky Mountain District
Wade, Jeffrey – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri, Missouri District
Wampfler, Jacob – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota, Minnesota South District
Warmbier, Matthew – Trinity Lutheran Church, Frankfurt am Main, Germany, Office of International Mission
Wildauer, Weston – Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida, Florida-Georgia District
Wilshusen, James – Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District
Wilson, Andrew – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District
Wingfield, William – Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas, Kansas District
Witt, Lucas – Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland, Southeastern District

Alternate Route
Hanchett, Mark – St. John Lutheran Church, Akron, Ohio, Ohio District
Haugen, Daniel – Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington, Northwest District
Heermann, William – Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska, Nebraska District
Hooper, William – St. Paul Lutheran Church, Hamburg, Michigan, Michigan District
Schockman, Gary – Christ Lutheran Church, Clinton, Wisconsin, South Wisconsin District
Vogeli, Mitchell – Nativity Lutheran Church, St. Charles, Michigan, Michigan District
Center for Hispanic Studies (CHS)
Corps, Rafael – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
Huertas, Jose – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
Justiniano, William – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
Mendez, Arturo – Centro Familiar Cristiano, Houston, Texas, Texas District
Morales, Moises – Mount Zion Lutheran Church, Richmond, California, California-Nevada-Hawaii District

Cross-Cultural Ministry Center (CMC)
Dirks, Dennis – Our Savior Lutheran Church, Livermore, California, California-Nevada-Hawaii District
Schuermann, John – St. Luke Lutheran Church, Reno, Nevada, California-Nevada-Hawaii District

DEACONESS
Effken, Ashley – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District
Elliott, Sarah – Village Lutheran Church, Ladue, Missouri, Missouri District
Fallaque Maria (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
White, Sylvia – Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

CHS: Center for Hispanic Studies
CMC: Cross-Cultural Ministry Center

2012 Spring Vicarage and Deaconess Assignments
Tuesday, May 1, 2012
Arranged by LCMS District

California-Nevada-Hawaii District
Conrad, James – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California
Dirks, Dennis (CMC) – Our Savior Lutheran Church, Livermore, California
Morales, Moises (CHS) – Mount Zion Lutheran Church, Richmond, California
Nguyen, Daniel – Trinity Lutheran Church, Sacramento, California
Schuermann, John (CMC) – St. Luke Lutheran Church, Reno, Nevada

Central Illinois District
Hinrichs, Brett – St. John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois
Holman, Raymond – St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois

Eastern District
Gerber, Anthony – St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York

Florida-Georgia District
Corps, Rafael (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida
Huertas, Jose (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida
Justiniano, William (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida
Potts, Daniel – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida
Reynolds, Stephen – First Lutheran Church, Gainesville, Florida
Taylor, Ryan – Mount Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia
Wildauer, Weston – Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida

Indiana District
Barlau, Joseph – Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana
Brandon, Kurt – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana

Iowa District West
Black, Eric – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa

Kansas District
Schmidt, Micah – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas
Wingfield, William – Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas

Michigan District
Bender, Douglas – Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan
Eden, Joel – St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan
Hooper, William – St. Paul Lutheran Church, Hamburg, Michigan
Parker, Harrison – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan
Vogeli, Mitchell – Nativity Lutheran Church, St. Charles, Michigan

Mid-South District
Fertitta, Patrick – Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee

Minnesota South District
Erdman, Michael – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota
Schaekel, Timothy – Trinity Lutheran Church, Janesville, Minnesota
Wampfler, Jacob – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota

Missouri District
Elfe, Chad – New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri
Espinosa, Alfonso – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri
Grote, Joshua – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri
Koltz, Gary – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri
Krepel, Joshua – Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri
Peters, Matthew D. – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri
Ross, Bernard – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri
Wade, Jeffrey – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri
Wilshusen, James – Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri

Nebraska District
Heermann, William – Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska
Lally, Richard – Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska
Rosse, Andrew – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska

New England District
Martinal, Timothy – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut

New Jersey District
Ankersen, Ryan – St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey

North Wisconsin District
Strussenberg, David – Trinity Lutheran Church, Ironwood, Michigan
Wilson, Andrew – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin

Northern Illinois District
Bartholomew, Andrew – Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois
Llewellyn, Joseph – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois

Northwest District
Haugen, Daniel – Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington

Ohio District
Hanchett, Mark – St. John Lutheran Church, Akron, Ohio

Oklahoma District
Heckmann, Michael – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma
Meyer, Jonathan – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma

Rocky Mountain District
Kruse, Caleb – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado
Vanderhyde, David – University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado

SELC District
Fraker, Timothy – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida

South Wisconsin District
Deardoff, Carl – Mount Olive Lutheran Church, Madison, Wisconsin
Reinke, Joshua – Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin
Schockman, Gary – Christ Lutheran Church, Clinton, Wisconsin

Southeastern District
Marque, Edward (Alex) – Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia
Rusert, Joshua – Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia
Smith, Harry – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina
Witt, Lucas – Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland

Southern District
Doering, Theodore – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana
Pettit, Joshua – St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama

Southern Illinois District
Hanson, Kale – Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois
Ostlund, Daniel – Our Savior Lutheran Church and Lutheran Student Center, Carbondale, Illinois
Schlund, Andrew – Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois

Texas District
Mendez, Arturo (CHS) – Centro Familiar Cristiano, Houston, Texas
Murillo, David – Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas

Office of International Mission
Warmbier, Matthew – Trinity Lutheran Church, Frankfurt am Main, Germany

DEACONESS

Florida-Georgia District
Fallaque Maria (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida

Missouri District
Effken, Ashley – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri
Elliott, Sarah – Village Lutheran Church, Ladue, Missouri
White, Sylvia – Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri

CHS: Center for Hispanic Studies
CMC: Cross-Cultural Ministry Center

————————————————————
To view or search the list archives, join or leave the list, or change your subscription options, see the web page at http://LISTSERV.CUIS.EDU/cgi-bin/wa?A0=CSLNEWS
To unsubscribe via email, send a message to LISTSERV@LISTSERV.CUIS.EDU with the words “UNSUB CSLNEWS” as the body of the message.

Call Day is May 1st at Concordia Seminary, St. Louis

March 22, 2012

CALL DAY IS MAY 1 AT CONCORDIA SEMINARY, ST. LOUIS

FOR IMMEDIATE RELEASE
March 20, 2012

ST. LOUIS—Concordia Seminary, St. Louis, cordially invites the public to share in the joy of Call Day on Tuesday, May 1, 2012. Students who will serve as vicars or deaconess interns (a one-year internship) next year will receive their assignments during a 3:00 p.m. (CDT) worship service. Rev. Keith E. Kohlmeier, president of the Kansas District, will serve as preacher.

During a 7:00 p.m. worship service, candidates for the pastoral ministry will receive their first calls to serve as pastors, missionaries, and chaplains in The Lutheran Church—Missouri Synod (LCMS). One deaconess studies student will receive a call into the diaconal ministry. Dr. Jon T. Diefenthaler, president of the Southeastern District, will serve as preacher. Both services will be held in the Seminary’s Chapel of St. Timothy and St. Titus.

Those unable to attend may listen to the services online via the Seminary’s website (www.csl.edu). Both audio and video will be available. For more information, visit the Seminary’s website beginning two weeks prior to the services.

The vicarages and calls will be posted on Concordia Seminary’s website on May 1 at 9:00 p.m. Lists also will be emailed at the same time via the Seminary’s email list service, CSLNEWS. Those who desire to subscribe to CSLNEWS prior to the May 1 services in order to receive the lists may do so at the bottom of this email. A complete listing also will be featured in the spring/summer issue of Concordia Seminary magazine. Audio and video recordings of the sermons for both services will be available on the Seminary’s website within 24 hours.

For more information, contact creative services, Concordia Seminary, 801 Seminary Place, St. Louis, MO 63105; 314-505-7379; communications@csl.edu.

————————————————————
To view or search the list archives, join or leave the list, or change your subscription options, see the web page at http://LISTSERV.CUIS.EDU/cgi-bin/wa?A0=CSLNEWS
To unsubscribe via email, send a message to LISTSERV@LISTSERV.CUIS.EDU with the words “UNSUB CSLNEWS” as the body of the message.

Sermon – The Baptism of our Lord

January 8, 2012

Sermon as preached at the 8am service

Christmas Day Sermon – In the Beginning

December 25, 2011

Merry Christmas to All

Seminary Announces New Admissions Event

November 10, 2011

FOR IMMEDIATE RELEASE
November 10, 2011

ST. LOUIS—Perhaps you have considered the possibility of serving as a “Shepherd of God’s Flock” — a pastor, missionary, or chaplain — but you have questions such as:

How can I know for sure whether or not I should be a pastor?
What does the Bible say about being a pastor?
What does a pastor, missionary, or chaplain do?
What are the joys and challenges that they face?
Is there a need for them?

Concordia Seminary, St. Louis, invites you to explore these questions and more in a relaxed, retreat-like atmosphere on the Seminary campus at an event called Shepherds of God’s Flock on January 5, 2012.

Designed for those in college or older, the retreat will focus on the spiritual and personal aspects of the decision-making process. During this one-day event, you will: mine the depths of the Scriptures concerning this office; hear from pastors, missionaries, and chaplains concerning the joys and challenges of their service; talk with other retreat guests from around the country who are contemplating such service; worship with the Seminary community in chapel; and talk with current Seminary students about their decisions to prepare for such service.

There is no cost to attend. All meals and lodging will be provided free of charge. Dress is casual. Please bring a Bible. Wives, fiancées, and girlfriends are also encouraged to attend. Participants are encouraged to stay through Friday, January 6, to attend “Green and Gold Days,” allowing for time to sit in on Seminary classes.

For more information or to register, contact Concordia Seminary admissions at 800-822-9545 or admissions@csl.edu.

————————————————————
To view or search the list archives, join or leave the list, or change your subscription options, see the web page at http://LISTSERV.CUIS.EDU/cgi-bin/wa?A0=CSLNEWS
To unsubscribe via email, send a message to LISTSERV@LISTSERV.CUIS.EDU with the words “UNSUB CSLNEWS” as the body of the message.

The Community of Forgiven Sinners

September 11, 2011

While the entire world will focus on the terrible acts of 9/11 via numerous media outlets… Vicar Ekong preaches on the Parable of the Unforgiving Servant. His central focus will be on “The Community of Forgiven Sinners” and how this community continues to interact with God’s creation even after 9/11.

Brothers and Sisters in Christ, it is 102 minutes the world will never forget. That’s how much time passed between the first plane crashing into the World Trade Center and the collapse of the second tower [on September 11, 2001] ten years ago today. Most of us remember where we were when we heard or saw the events of that day. We still feel the shock and pain as we think back to that horrific morning-from people’s initial bewilderment that a plane could slam into these iconic skyscrapers on such a clear, sunny day, to the sudden, awful recognition that America was under attack.

As a result of those attacks, the people of our nation had yet another reason to come to church. As the nation struggled to deal with aftermath of those attacks, they sought out caring and forgiving communities. In today’s Gospel lesson, Jesus speaks specifically about the Christian community, a community bound together by the forgiveness of sins. Martin Luther summarizes today’s text as, “In this Christian church, he daily and richly forgives all my sins and the sins of all believers.” The Christian church is a community of forgiven sinners.

The Transformation from the Old Watchman to the New Watchman

September 4, 2011

Vicar Eric Ekong preaches on the Old Testament text from Ezekiel 33:7-9. Old Watchmen transformed into the New Watchman through Jesus Christ.

BSLC Florissant Worship Service 8:00 am Sunday 9/4/2011 from Jim Steinbruegge on Vimeo.

CONCORDIA SEMINARY TO BEGIN 173rd ACADEMIC YEAR

August 29, 2011

FOR IMMEDIATE RELEASE

August 8, 2011

ST. LOUIS—On Friday, Sept. 2, at 11:00 a.m., Concordia Seminary, St. Louis, will begin its 173rd academic year with a special worship service in the Chapel of St. Timothy and St. Titus on the Seminary campus. Dr. Dale A. Meyer, president of Concordia Seminary, will serve as preacher. Rev. Bill Wrede will be installed as admissions officer during the service.

During the preceding week, new students will complete an orientation process and register for course work. The orientation process also provides opportunities for new students and their families to become better acquainted, which includes a “Field Day” consisting of sports activities, games for children, and a community-wide barbecue. Classes start on Tuesday, September 6.

 

Concordia Seminary is located at 801 Seminary Place in St. Louis, Mo. For more information, call 314-505-7379 or email communications@csl.edu.

 

 

————————————————————
To view or search the list archives, join or leave the list, or change your subscription options, see the web page at http://LISTSERV.CUIS.EDU/cgi-bin/wa?A0=CSLNEWS
To unsubscribe via email, send a message to LISTSERV@LISTSERV.CUIS.EDU with the words “UNSUB CSLNEWS” as the body of the message.


Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 1,697 other followers

%d bloggers like this: