Posts Tagged ‘CSLNEWS’

Spring 2013 Calls, Vicarage And Deaconess Internships Assignments

May 1, 2013

Calls Arranged Alphabetically by Students’ Last Names 2013

May 1, 2013

Concordia Seminary, St. Louis

Ahlersmeyer, Benjamin: Peace Lutheran Church, Lombard, Illinois, Northern Illinois District

Anderson, Luke: St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri, Missouri District

Andrews, Steven: St. John’s Lutheran Church, Stewartville, Minnesota, Minnesota South District

Barone, Timothy: Calvary Lutheran Church, Thunder Bay, Ontario, Canada, Lutheran Church–Canada

Bobby, Jacob: First Trinity Lutheran Church, Bloomfield, Nebraska, Nebraska District

Boerst, Aaron: Peace Lutheran Church, New Berlin, Wisconsin, English District

Carnahan, Benjamin: University Lutheran Church, La Jolla, California, Pacific Southwest District

Chittick, Aaron: St. Paul Lutheran Church, Coldwater, Michigan, Michigan District

Crawford, Jonathan: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Dubuque, Iowa, Iowa District East

Dandy, Jacob: Zion of Crown Lutheran Church, St. Francis, Minnesota, Minnesota North District

Delin, Benjamin: St. Paul Lutheran Church, Durango, Colorado, Rocky Mountain District

Douthwaite, Adam: Our Redeemer Lutheran Church, Dallas, Texas, Texas District

Dressler, Martin: Christ Lutheran Church, Milford, Michigan, Michigan District

Ekong, Eric: Trinity Lutheran Church, Jackson, Michigan, Michigan District

Elfe, Chad: New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri, Missouri District

Engle, Tristan: Trinity Lutheran Church, Park Hills, Missouri, Missouri District

Erdman, Michael: Immanuel Lutheran Church, Madison, Wisconsin, South Wisconsin District

Fieberkorn, Michael: St. James Evangelical Lutheran Church, Quincy, Illinois, Central Illinois District

Frazee, Joshua: Immanuel (Augsburg) Lutheran Church, Shobonier, Illinois, Central Illinois District

Graves, David: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Wartburg, Tennessee, Mid-South District

Greig, Nycholas: Trinity Evangelical Lutheran Church, Henrico, Virginia, Southeastern District

Gronewold, Geoffrey: Zion Lutheran Church, Alexandria, Minnesota, Minnesota North District

Grosskopf, Sol: CALL PENDING

Gruenwald, David: St. Paul’s Evangelical Lutheran Church, Albany, New York, Atlantic District

Grulke, Carl: Christ Lutheran Church, Lincoln, Nebraska, Nebraska District

Gumz, Patrick: Grace Lutheran Church/Immanuel Lutheran Church, Ulysses/Lakin, Kansas, Kansas District

Hannemann, Justin: CALL PENDING

Hartwig, Brett: Trinity Lutheran Church, Sabin, Minnesota, Minnesota North District

Heiden, Michael: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan, Michigan District

Hendricks, Dwayne: Nazareth Evangelical Lutheran Church, Buffalo, New York, English District

Hochgrebe, Ryan: Mount Olive Lutheran Church, Folsom, California, California-Nevada-Hawaii District

Holt, James: Christ Lutheran Church, Phoenix, Arizona, English District

Hopkins, Theodore: CALL PENDING

Hulvey, Kirk: Lutheran Church of the Cross, Kent, Washington, Northwest District

Kear, Dustin: St. Paul Lutheran Church, Harlingen, Texas, Texas District

Kohn, Elden: Zion Evangelical of the Unaltered Augsburg Confession Lutheran Church, Macon, Missouri, Missouri District

Krause, Matthew: Faith Lutheran Church, Adel, Iowa, Iowa District West

Lane, Matthew: Peace Lutheran Church, Faribault, Minnesota, Minnesota South District

Larson, Mark: Holy Cross Lutheran Church for the Deaf, St. Louis, Missouri, Missouri District

Madson, Mark: Trinity Lutheran Church, Port Huron, Michigan, Michigan District

Maleug-Lattimore, Warren: St. Paul’s Evangelical Lutheran Church, New Orleans, Louisiana, Southern District

Mau, Matthew: St. John Evangelical Lutheran Church, Waco, Nebraska, Nebraska District

McCoy, Shane: Christ Lutheran Church, Albertville, Alabama, Southern District

Mehl, Silas: St. John Lutheran Church/Zion Evangelical Lutheran Church, Montrose/Canistota, South Dakota, South Dakota District

Meyer, Aaron: Shepherd of the Hills Lutheran Church, Pewaukee, Wisconsin, South Wisconsin District

Meyer, Matthew: Beautiful Savior Lutheran Church, Callaway, Minnesota, Minnesota North District

Miller, Micah: Prince of Peace Lutheran Church, Carrollton, Texas, Texas District

Miller, Stephen: Lutheran Church of St. Andrew, Silver Spring, Maryland, Southeastern District

Misch, Jonathan “Zach”: Beautiful Savior Lutheran Church, Tempe, Arizona, Pacific Southwest District

Pahl, Justin: CALL PENDING

Perkins, Benjamin: Trinity Evangelical Lutheran Church, Mountain Lake, Minnesota, Minnesota South District

Polzin, Lewis: Trinity Evangelical Lutheran Church, Bemidji, Minnesota, Minnesota North District

Poppen, Tyler: Our Savior Lutheran Church/St. John Lutheran Church, Aberdeen/Columbia, South Dakota, South Dakota District

Rall, Bart: Bethlehem Evangelical Lutheran Church, Monterey, California, California-Nevada-Hawaii District

Ray, Adam: Saint John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District

Reber, David: Grace Lutheran Church/Our Savior Lutheran Church, Hobbs/Lovington, New Mexico, Rocky Mountain District

Scheil, Joshua: Hope Evangelical Lutheran Church, Twin Lakes, Wisconsin, South Wisconsin District

Schrank, Benjamin: Concordia Lutheran Church, San Antonio, Texas, Texas District

Schultz, John W.: St. Paul Lutheran Church, Granite Falls, Minnesota, Minnesota North District

Sellers, Justin “Clayton”: Faith Lutheran Church, Collierville, Tennessee, Mid-South District

Signore, Joseph: St. Paul Lutheran Church, Pomona, California, Pacific Southwest District

Staneck, Matthew: True Light Lutheran Church, New York, New York, Atlantic District

Stefanic, James “JJ”: Good Shepherd Lutheran Church, Marshall, Minnesota, Minnesota South District

Stohlmann, Philip “PJ”: Mount Moriah Lutheran Church, Byron, Minnesota, Minnesota South District

Strussenberg, David: Grace – Toledo Bend Lutheran Church, Many, Louisiana, Southern District

Swan, Jason: Lutheran Church of the Atonement, Burien, Washington, Northwest District

Traxel, Joshua: Our Savior Lutheran Church, Springfield, Illinois, Central Illinois District

Vanderhyde, David: University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado, Rocky Mountain District

Vossler, Christopher: Trinity Lutheran Church, McFarland, Kansas, Kansas District

Wait, Matthew: Messiah Lutheran Church, Lakeville, Minnesota, Minnesota South District

Walker, Andrew: St. Peters Evangelical Lutheran Church, La Grange, Missouri, Missouri District

Weber, Christopher: Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia, Southeastern District

Wehmas, Neil: Zion Lutheran Church/St. Peter Lutheran Church/St. John Lutheran Church, Ocheyedan/Ocheyedan/May City, Iowa, Iowa District West

Alternate Route                                                        

Hanchett, Mark: St. John Evangelical Lutheran Church, Akron, Ohio, Ohio District

Haugen, Daniel: Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington, Northwest District

Heermann, William: Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska, Nebraska District

Hooper, William: Bethlehem Lutheran Church, Standish, Michigan, Michigan District

Schockman, Gary: Christ Evangelical Lutheran Church, Clinton, Wisconsin, South Wisconsin District

Vogeli, Mitchell: Nativity Lutheran Church, Saint Charles, Michigan, Michigan District

Center for Hispanic Studies (CHS)

Aguilar, Juan: Cristo Cordero de Dios Iglesia Ev. Luterana, Grand Island, Nebraska, Nebraska District

Cross Cultural Ministry Center (CMC)

Barklage, Rick: CALL PENDING

Hues, Daniel: CALL PENDING

Kim, Seung: True Love Lutheran Church, Fullerton, California, Pacific Southwest District

Ethnic Immigrant Institute of Theology (EIIT)                                                    

Mezilus, Andre:  Amigos en Cristo, Inc., Immokalee, Florida, Florida-Georgia District

Deaconess Assignments                                                       

Douthwaite, Sarah: ASSIGNMENT PENDING

Prothro, Ashley: ASSIGNMENT PENDING

White, Sylvia: Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

Center for Hispanic Studies Deaconess

Guerra, Noemi: ASSIGNMENT PENDING

 

Calls Arranged Alphabetically by LCMS Districts 2013

 

Atlantic District

Gruenwald, David: St. Paul’s Evangelical Lutheran Church, Albany, New York

Staneck, Matthew: True Light Lutheran Church, New York, New York

California-Nevada-Hawaii District

Hochgrebe, Ryan: Mount Olive Lutheran Church, Folsom, California

Rall, Bart: Bethlehem Evangelical Lutheran Church, Monterey, California

Central Illinois District

Fieberkorn, Michael: St. James Evangelical Lutheran Church, Quincy, Illinois

Frazee, Joshua: Immanuel (Augsburg) Lutheran Church, Shobonier, Illinois

Ray, Adam: Saint John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois

Traxel, Joshua: Our Savior Lutheran Church, Springfield, Illinois

English District

Boerst, Aaron: Peace Lutheran Church, New Berlin, Wisconsin

Hendricks, Dwayne: Nazareth Evangelical Lutheran Church, Buffalo, New York

Holt, James: Christ Lutheran Church, Phoenix, Arizona

Florida-Georgia District

Mezilus, Andre (EIIT): Amigos en Cristo, Inc., Immokalee, Florida

Iowa District East

Crawford, Jonathan: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Dubuque, Iowa

Iowa District West

Krause, Matthew: Faith Lutheran Church, Adel, Iowa

Wehmas, Neil: Zion Lutheran Church/St. Peter Lutheran Church/St. John Lutheran Church, Ocheyedan/Ocheyedan/May City, Iowa

Kansas District

Gumz, Patrick: Grace Lutheran Church/Immanuel Lutheran Church, Ulysses/Lakin, Kansas

Vossler, Christopher: Trinity Lutheran Church, McFarland, Kansas

 

Michigan District

Chittick, Aaron: St. Paul Lutheran Church, Coldwater, Michigan

Dressler, Martin: Christ Lutheran Church, Milford, Michigan

Ekong, Eric: Trinity Lutheran Church, Jackson, Michigan

Heiden, Michael: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan

Hooper, William: Bethlehem Lutheran Church, Standish, Michigan

Madson, Mark: Trinity Lutheran Church, Port Huron, Michigan

Vogeli, Mitchell: Nativity Lutheran Church, Saint Charles, Michigan

Mid-South District

Graves, David: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Wartburg, Tennessee

Sellers, Justin “Clayton”: Faith Lutheran Church, Collierville, Tennessee

 

Minnesota North District

Dandy, Jacob: Zion of Crown Lutheran Church, St. Francis, Minnesota

Gronewold, Geoffrey: Zion Lutheran Church, Alexandria, Minnesota

Hartwig, Brett: Trinity Lutheran Church, Sabin, Minnesota

Meyer, Matthew: Beautiful Savior Lutheran Church, Callaway, Minnesota

Polzin, Lewis: Trinity Evangelical Lutheran Church, Bemidji, Minnesota

Schultz, John W.: St. Paul Lutheran Church, Granite Falls, Minnesota

 

Minnesota South District

Andrews, Steven: St. John’s Lutheran Church, Stewartville, Minnesota

Lane, Matthew: Peace Lutheran Church, Faribault, Minnesota

Perkins, Benjamin: Trinity Evangelical Lutheran Church, Mountain Lake, Minnesota

Stefanic, James “JJ”: Good Shepherd Lutheran Church, Marshall, Minnesota

Stohlmann, Philip “PJ”: Mount Moriah Lutheran Church, Byron, Minnesota

Wait, Matthew: Messiah Lutheran Church, Lakeville, Minnesota

 

Missouri District

Anderson, Luke: St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri

Elfe, Chad: New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri

Engle, Tristan: Trinity Lutheran Church, Park Hills, Missouri

Kohn, Elden: Zion Evangelical of the Unaltered Augsburg Confession Lutheran Church, Macon, Missouri

Larson, Mark: Holy Cross Lutheran Church for the Deaf, St. Louis, Missouri

Walker, Andrew: St. Peters Evangelical Lutheran Church, La Grange, Missouri

 

Nebraska District

Aguilar, Juan (CHS): Cristo Cordero de Dios Iglesia Ev. Luterana, Grand Island, Nebraska

Bobby, Jacob: First Trinity Lutheran Church, Bloomfield, Nebraska

Grulke, Carl: Christ Lutheran Church, Lincoln, Nebraska

Heermann, William: Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska

Mau, Matthew: St. John Evangelical Lutheran Church, Waco, Nebraska

 

Northern Illinois District

Ahlersmeyer, Benjamin: Peace Lutheran Church, Lombard, Illinois

 

Northwest District

Haugen, Daniel: Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington

Hulvey, Kirk: Lutheran Church of the Cross, Kent, Washington

Swan, Jason: Lutheran Church of the Atonement, Burien, Washington

 

Ohio District

Hanchett, Mark: St. John Evangelical Lutheran Church, Akron, Ohio

 

Pacific Southwest District

Carnahan, Benjamin: University Lutheran Church, La Jolla, California

Kim, Seung (CMC): True Love Lutheran Church, Fullerton, California

Misch, Jonathan “Zach”: Beautiful Savior Lutheran Church, Tempe, Arizona

Signore, Joseph: St. Paul Lutheran Church, Pomona, California

Rocky Mountain District

Delin, Benjamin: St. Paul Lutheran Church, Durango, Colorado

Reber, David: Grace Lutheran Church/Our Savior Lutheran Church, Hobbs/Lovington, New Mexico

Vanderhyde, David: University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado

 

South Dakota District

Mehl, Silas: St. John Lutheran Church/Zion Evangelical Lutheran Church, Montrose/Canistota, South Dakota

Poppen, Tyler: Our Savior Lutheran Church/St. John Lutheran Church, Aberdeen/Columbia, South Dakota

South Wisconsin District

Erdman, Michael: Immanuel Lutheran Church, Madison, Wisconsin

Meyer, Aaron: Shepherd of the Hills Lutheran Church, Pewaukee, Wisconsin

Scheil, Joshua: Hope Evangelical Lutheran Church, Twin Lakes, Wisconsin

Schockman, Gary: Christ Evangelical Lutheran Church, Clinton, Wisconsin

Southeastern District

Greig, Nycholas: Trinity Evangelical Lutheran Church, Henrico, Virginia

Miller, Stephen: Lutheran Church of St. Andrew, Silver Spring, Maryland

Weber, Christopher: Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia

Southern District

Maleug-Lattimore, Warren: St. Paul’s Evangelical Lutheran Church, New Orleans, Louisiana

McCoy, Shane: Christ Lutheran Church, Albertville, Alabama

Strussenberg, David: Grace-Toledo Bend Lutheran Church, Many, Louisiana

Texas District

Douthwaite, Adam: Our Redeemer Lutheran Church, Dallas, Texas

Kear, Dustin: St. Paul Lutheran Church, Harlingen, Texas

Miller, Micah: Prince of Peace Lutheran Church, Carrollton, Texas

Schrank, Benjamin: Concordia Lutheran Church, San Antonio, Texas

Lutheran Church—Canada

Barone, Timothy: Calvary Lutheran Church, Thunder Bay, Ontario, Canada

Calls Pending

Barklage, Rick (CMC)

Grosskopf, Sol

Hannemann, Justin

Hopkins, Theodore

Hues, Daniel (CMC)

Pahl, Justin

Deaconess Assignments                   

Missouri District

White, Sylvia: Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri

Assignments Pending

Douthwaite, Sarah

Guerra, Noemi (CHS)

Prothro, Ashley

Vicarages Arranged Alphabetically by Students’ Last Names 2013

May 1, 2013

Concordia Seminary, St. Louis

Anderson, Timothy: Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa, Iowa District West

Audette, Andrew: The Point Lutheran Church, Knoxville, Tennessee, Mid-South District

Bauer, Micah: Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District

Bayless, Andrew: Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota, Minnesota South District

Biernacki, Christopher: Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina, Southeastern District

Budenholzer, Mark: Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas, Kansas District

Carlone, Brandon: Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee, Mid-South District

Christensen, Eric: Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois, Northern Illinois District

Clausen, Eric: St. Matthew Lutheran Church, Sonora, California, California-Nevada-Hawaii District

Dehne, John: St. Andrew Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri, Missouri District

Doublestein, Philip: Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan, Michigan District

Duffy, Joshua: St. Paul Lutheran Church, Aurora, Illinois, Northern Illinois District

Ellis, Garet: Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia, Southeastern District

Ellsworth, Adam: Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois, Southern Illinois District

Ferry, Joseph: St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York, Eastern District

Grebing, Barrett: Christ Memorial Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

Hall, Matthew: Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida, Florida-Georgia District

Hannemann, Aaron: Trinity Lutheran Church, Sacramento, California, California-Nevada-Hawaii District

Heckert, Peter: St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District

Huff, Mark: Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana, Indiana District

Jones, Kyle: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District

Kapels, Calvin: Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas, Kansas District

Krueger, Kenneth: Concordia Lutheran Church/Lutheran Family and Children’s Services, St. Louis, Missouri, Missouri District

Kuehl, Kyle: Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin, South Wisconsin District

Kueker, Jesse: Mt. Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia, Florida-Georgia District

Lane, Marcus: Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado, Rocky Mountain District

Lange, Alexander: St. John Lutheran Church, East Moline, Illinois, Central Illinois District

LeGreco, Nathan: Hope Lutheran Church, Plant City, Florida, Florida-Georgia District

Letsche, Jason: Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District

Longman, Eric: Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District

Luhman, Ethan: Mount Olive Lutheran Church, Weston, Wisconsin, North Wisconsin District

Luttinen, Calvin (C.J.): St. Paul Lutheran Church, Boca Raton, Florida, Florida-Georgia District

Marth, Cory: Mt. Calvary Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District

Maske, Daniel: First Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee, Mid-South District

Meyer, Timothy: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan, Michigan District

Miller, Wayne: St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama, Southern District

Mommens, David: Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California, California-Nevada-Hawaii District

Nickel, Jeffrey: Resurrection Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

Noble, Andrew: Immanuel Lutheran Church, Everett, Washington, Northwest District

Palmer, Joshua: Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District

Pitsch, David (Sam): Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska, Nebraska District

Reifsteck, Joshua: Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District

Resner, Matthew: Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois, Southern Illinois District

Richards, Hunter: Holy Cross Lutheran Church, North Canton, Ohio, Ohio District

Richter, Kevin: Mt. Calvary Lutheran Church, Brookings, South Dakota, South Dakota District

Rieger, Paul: Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland, Southeastern District

Riley, Benjamin: LCMS Office of International Missions, Hong Kong, Asia Pacific, Missouri District

Rolf, David: Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri, Missouri District

Schlund, Thomas: St. Paul’s Lutheran Church, Concordia, Missouri, Missouri District

Schneider, Christopher: St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey, New Jersey District

Schuler, Matthew: St. Peter’s Lutheran Church, Columbus, Indiana, Indiana District

Schultz, David: Zion Lutheran Church, Bridgeville, Pennsylvania, Eastern District

Schweigert, Jon-Michael: Lutheran Senior Services CPE, Webster Groves, Missouri, Missouri District

Smith, Garret: Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas, Texas District

Smith, Jeffrey: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District

Steinbrenner, Adam: Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri, Missouri District

Taber, Jason: Lutheran Church of the Resurrection, Garden City, New York, Atlantic District

Thompson, Adam: Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia, Southeastern District

Varns, Jonathan: Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District

Waffel, Derek: Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District

Wagner, Jacob: St. Stephen Lutheran Church, Liberty, Missouri, Missouri District

Woell, Brennan: St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida, SELC District

Alternate Route

Cox, James: Zion Lutheran Church, Valley Park, Missouri, Missouri District

Hardin, David: St. Paul’s Lutheran Church, Woodland, California, California-Nevada-Hawaii District

Jonas, Scott: First Lutheran Church, Manhattan Beach, California, Pacific Southwest District

Krumdieck, Gary: St. John’s Lutheran Church, Sutherlin, Oregon, Northwest District

Kurka, Gerald: St. Paul Lutheran Church, Stover, Missouri, Missouri District

Deaconess Internship

Jones, Melissa: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District

Cross-Cultural Ministry Center (CMC)

Bower, Jack: Light of Christ Lutheran Church, Irvine, California, Pacific Southwest District

Ruehs, Jonathan: Light of Christ Lutheran Church, Irvine, California, Pacific Southwest District

Van Blarcom, Trevor: St. John’s Lutheran Church, Orange, California, Pacific Southwest District

Colloquy Program

Cwymar, Paul: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District

Kemp, William: Our Savior Lutheran Church, McKinney, Texas, Texas District

Vicarages Arranged Alphabetically by LCMS District 2013

 

Atlantic District

Taber, Jason: Lutheran Church of the Resurrection, Garden City, New York

 

California-Nevada-Hawaii District

Clausen, Eric: St. Matthew Lutheran Church, Sonora, California

Hannemann, Aaron: Trinity Lutheran Church, Sacramento, California

Hardin, David: St. Paul’s Lutheran Church, Woodland, California

Mommens, David: Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California

Central Illinois District

Lange, Alexander: St. John Lutheran Church, East Moline, Illinois

Marth, Cory: Mt. Calvary Lutheran Church, Decatur, Illinois

Eastern District

Ferry, Joseph: St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York

Schultz, David: Zion Lutheran Church, Bridgeville, Pennsylvania

Florida-Georgia District

Hall, Matthew: Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida

Jones, Kyle: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida

Kueker, Jesse: Mt. Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia

LeGreco, Nathan: Hope Lutheran Church, Plant City, Florida

Luttinen, Calvin (C.J.): St. Paul Lutheran Church, Boca Raton, Florida

Indiana District

Huff, Mark: Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana

Schuler, Matthew: St. Peter’s Lutheran Church, Columbus, Indiana

Iowa District West

Anderson, Timothy: Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa

Kansas District

Budenholzer, Mark: Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas

Kapels, Calvin: Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas

Michigan District

Doublestein, Philip: Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan

Heckert, Peter: St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan

Meyer, Timothy: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan

Mid-South District

Audette, Andrew: The Point Lutheran Church, Knoxville, Tennessee

Carlone, Brandon: Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee

Maske, Daniel: First Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee

Minnesota South District

Bayless, Andrew: Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota

Waffel, Derek: Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota

Missouri District

Cox, James: Zion Lutheran Church, Valley Park, Missouri

Dehne, John: St. Andrew Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri

Grebing, Barrett: Christ Memorial Lutheran Church, St. Louis, Missouri

Krueger, Kenneth: Concordia Lutheran Church/Lutheran Family and Children Services, St. Louis, Missouri

Kurka, Gerald: St. Paul Lutheran Church, Stover, Missouri

Letsche, Jason: Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri

Longman, Eric: Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri

Nickel, Jeffrey: Resurrection Lutheran Church, St. Louis, Missouri

Palmer, Joshua: Salem Lutheran Church, Affton, Missouri

Riley, Benjamin: LCMS Office of International Missions, Hong Kong, Asia Pacific

Rolf, David: Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri

Schlund, Thomas: St. Paul’s Lutheran Church, Concordia, Missouri

Schweigert, Jon-Michael: Lutheran Senior Services CPE, Webster Groves, Missouri

Steinbrenner, Adam: Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri

Wagner, Jacob: St. Stephen Lutheran Church, Liberty, Missouri

Nebraska District

Pitsch, David (Sam): Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska

Varns, Jonathan: Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska

New Jersey District

Schneider, Christopher: St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey

North Wisconsin District

Luhman, Ethan: Mount Olive Lutheran Church, Weston, Wisconsin

Reifsteck, Joshua: Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin

Northern Illinois District

Christensen, Eric: Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois

Duffy, Joshua: St. Paul Lutheran Church, Aurora, Illinois

Northwest District

Krumdieck, Gary: St. John’s Lutheran Church, Sutherlin, Oregon

Noble, Andrew: Immanuel Lutheran Church, Everett, Washington

 

Ohio District

Richards, Hunter: Holy Cross Lutheran Church, North Canton, Ohio

Oklahoma District

Cwymar, Paul (Colloquy): Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma

Smith, Jeffrey: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma

Pacific Southwest District

Bower, Jack (CMC): Light of Christ Lutheran Church, Irvine, California

Jonas, Scott: First Lutheran Church, Manhattan Beach, California

Ruehs, Jonathan (CMC): Light of Christ Lutheran Church, Irvine, California

Van Blarcom, Trevor (CMC): St. John’s Lutheran Church, Orange, California

Rocky Mountain District

Lane, Marcus: Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado

SELC District

Woell, Brennan: St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida

South Dakota District

Richter, Kevin: Mt. Calvary Lutheran Church, Brookings, South Dakota

South Wisconsin District

Kuehl, Kyle: Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin

Southeastern District

Biernacki, Christopher: Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina

Ellis, Garet: Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia

Rieger, Paul: Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland

Thompson, Adam: Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia

Southern District

Miller, Wayne: St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama

Southern Illinois District

Bauer, Micah: Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois

Ellsworth, Adam: Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois

Resner, Matthew: Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois

Texas District

Kemp, William (Colloquy): Our Savior Lutheran Church, McKinney, Texas

Smith, Garret: Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas

 

Deaconess Assignments

 

Florida-Georgia District

Jones, Melissa: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida

————————————————————
To view or search the list archives, join or leave the list, or change your subscription options, see the web page at http://LISTSERV.CUIS.EDU/cgi-bin/wa?A0=CSLNEWS
To unsubscribe via email, send a message to LISTSERV@LISTSERV.CUIS.EDU with the words “UNSUB CSLNEWS” as the body of the message.

New Classes Welcomed To Seminary At Opening Service

September 21, 2012

NEW CLASSES WELCOMED TO SEMINARY AT OPENING SERVICE

 

FOR IMMEDIATE RELEASE

September 20, 2012

 

ST. LOUIS—On Friday, Aug. 31, at 11:00 a.m., Concordia Seminary, St. Louis, began its 174th academic year with a special worship service in the Chapel of St. Timothy and St. Titus on the Seminary campus. Dr. Dale A. Meyer, president of Concordia Seminary, served as preacher.

 

The incoming class is comprised of 122 students, including all those newly enrolled in residential and distance programs: 80 residential M.Div. students; eight residential alternate route students; three deaconess students; seven EIIT (Ethnic Immigrant Institute of Theology) students; 21 SMP (Specific Ministry Pastor Program) students; and three exchange students. In addition, Concordia Seminary’s Graduate School has 13 new students: three M.A. (Master of Arts) students; three Ph.D. (Doctor of Philosophy) students, and seven S.T.M. (Master of Sacred Theology) students.

 

The 21 new SMP students received vicarage assignments during the Opening Service as well.

 

In addition, two new staff members were installed: Mr. Philip Ebeling as executive director of communications, and Rev. Wayne Knolhoff as director of placement and alumni relations.

 

Three current faculty members and one current staff member were installed in new positions: Dr. Charles Arand as director of the Center for the Care of Creation; Dr. Victor Raj as occupant of the Buehner-Duesenberg Chair in Missions; Dr. Jeffrey Kloha as director of the Center for the Study of Early Christian Texts; and Rev. Jeffrey Thormodson as director of the MissionShift Institute.

 

For more information, please contact communications@csl.edu or call 314-505-7379.

 

————————————————————
To view or search the list archives, join or leave the list, or change your subscription options, see the web page at http://LISTSERV.CUIS.EDU/cgi-bin/wa?A0=CSLNEWS
To unsubscribe via email, send a message to LISTSERV@LISTSERV.CUIS.EDU with the words “UNSUB CSLNEWS” as the body of the message.

CSLNEWS Latest: SEMINARY STUDENTS ANTICIPATE CALL DAY

April 27, 2011

FOR IMMEDIATE RELEASE
April 27, 2011

ST. LOUIS—Concordia Seminary’s fourth-year and second-year students will receive their calls and vicarage assignments, respectively, into the ministry at this year’s Call Day services on Wednesday, May 4. The vicarage assignment service will take place at 3:00 p.m. CDT and the call service will take place at 7:00 p.m. CDT.

“I truly do believe that God is behind this process,” said Benjamin Vogel, pastoral candidate. “My wife and I are looking forward to going wherever the church decides to send us!”

Lutheran Church—Missouri Synod (LCMS) congregations seeking pastors sent more requests this year for the Seminary’s graduates than the number available, “indicating the appreciation the church has for Concordia Seminary graduates,” commented Dr. Robert Hoehner, director of placement and alumni relations at the Seminary. “Join us in thanking God for His goodness and pray for Concordia Seminary as it carries out its important mission of helping to form workers in God’s Kingdom.”

For the second year, Concordia Seminary has created a special Call Day website which has many features that family members, friends, and parishioners all over the world can enjoy. On the site, http://callday.csl.edu/, viewers can watch live streaming video of both the vicarage and call services, read and print the service folders to follow along, and view maps that will pinpoint where each student is called or assigned through the use of interactive mapping technologies. Each pinpoint will include the student’s photo and the church’s information. (The map will not be available until after the services.)

This year, all of the 93 eligible Concordia Seminary pastoral ministry students will receive calls. One student will complete her studies for the deaconess ministry and receive her placement. Eight graduates from the Center for Hispanic Studies (three pastoral candidates and five deaconess candidates) one DELTO student, and six Cross-Cultural Ministry Center students (out of Concordia University Irvine) will receive placements. Additionally, 76 second-year Seminary students will learn of their vicarage assignments.

“I really value the Seminary experience and the brilliance of the instruction that I received here,” commented pastoral candidate Ronald Millard Jr. “I was inspired to view this process as a strengthening of my relationship with God and to view our learning as an adventure that leads to peace that truly is found only in Jesus Christ.”

“Our men and women in our various programs have demonstrated their academic abilities, their commitment to Jesus Christ, and their love for people,” said Dr. Dale A. Meyer, president of Concordia Seminary. “They will serve very well, just as previous graduates have.”

For more information, contact creative services at communications@csl.edu or 314-505-7379.

————————————————————
To view or search the list archives, join or leave the list,or change your subscription options, see the web page athttp://LISTSERV.CUIS.EDU/cgi-bin/wa?A0=CSLNEWS
To unsubscribe via email, send a message toLISTSERV@LISTSERV.CUIS.EDU with the words “UNSUB CSLNEWS”as the body of the message.


Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 1,523 other followers

%d bloggers like this: