Archive for May, 2012

Logos and Bible College Scholarship

May 30, 2012

Going to a Bible College is expensive. On top of that, finding a scholarship can be really difficult. That’s why I was so excited to find the Bible College Scholarship website today. Not only are they giving away a $1,000.00 scholarship and a digital theological library, all I had to do to apply was watch a short video and answer a few questions! It took less than 15 minutes. What is best of all is that if you’re in Bible College and apply for the Bible College Scholarship, and put my name as the person who referred you, if you win the scholarship, so do I! We could both get a $1,000.00 scholarship and digital theological library. So, do us both a favor and go apply for the Bible College Scholarship today.

Sermon: Pentecost Sunday – Now What

May 28, 2012

Sermon: 6th Sunday of Easter – Love of a Friend

May 28, 2012

Concordia Theological Seminary Spring 2012: Vicars, Deaconess Interns, Pastoral Candidates

May 7, 2012

Information obtained from http://www.ctsfw.edu

Deaconess Internships
Behnken, Nicole Rebecca Holy Shepherd Lutheran Church – Haslet,TX - Texas District
Bumgardner, Rebecca Lynn St John Lutheran Church – Red Lake Falls, MN – Minnesota North District
Traphagan, Stephanie Ann Immanuel Lutheran Church – Terre Haute, IN – Indiana District
Treece, Stephanie Ann Bethesda Lutheran Communities – Fort Wayne, IN – Indiana District
Ziegler, Kathryn Katie Ann Pending International Internship

Vicarage Assignments
Note:(DEL) indicates Delayed Vicar

Ahlersmeyer, Peter C. St. Paul Lutheran Church – Boca Raton, FL – Florida-Georgia District
Appold, David R. St. Paul’s Lutheran Church – Hillsdale, MI – Michigan District
Backhaus, Kyle L. Luther Memorial Chapel – Shorewood, WI – South Wisconsin District
Beck, Christopher D. Holy Trinity Lutheran Church – Greensburg, IN – Indiana District
Beyersdorf, Philip J. Pilgrim Lutheran Church and Trinity Lutheran Church – Quimby and Marcus, IA – Iowa District West
Boerger, Michael R. Immanuel Lutheran Church – Parkers Prairie, MN – Minnesota North District
Bramwell, Tyrel E. Trinity Evangelical Lutheran Church – Palo Alto, CA – California-Nevada-Hawaii District
Buchs, David M. St. John Lutheran Church – Wheaton, IL – Northern Illinois District
DeBartolo, Seth T. Zion Lutheran Church of Avilla – Alexander, AR – Mid-South District
DeBlieck, Jared S. Holy Cross Lutheran Church – Moline, IL – Central Illinois District
Dunlop, David M. Good Shepherd Lutheran Church – Lincoln, NE – Nebraska District
Eckardt, Peter J. Zion Evangelical Lutheran Church – Detroit, MI – English District
Fajardo, Magdiel U. St. Paul Evangelical Lutheran Church – Whiting, IN – SELC District
Ferderer, Paul A. Grace Evangelical Lutheran Church – Santa Maria, CA – California-Nevada-Hawaii District
Gerike, Andrew S. Calvary Lutheran Church – Plymouth, IN – Indiana District
Gilkey, Walter K. Grace Lutheran Church and Trinity Lutheran Church – Neligh and Elgin, NE – Nebraska District
Hahn, Brian D. Redeemer Lutheran Church – Gresham, OR – Northwest District
Heide, Zelwyn C. Immanuel Lutheran Church and St. John’s Lutheran Church – Iowa Falls and Hubbard, IA – Iowa District East
Herzberg, Andrew E. St. Michael Lutheran Church – Fort Wayne, IN – English District
Ingle, Chad M. (DEL) Celebration Lutheran Church – Seymour, TN – Mid-South District
Kearney, Michael J. Trinity Lutheran Church – Hampton, IA – Iowa District East
Koontz, Adam C. St. John’s Evangelical Lutheran Church – Sayville, NY – Atlantic District
Lehman, Andrew S. Redeemer Lutheran Church – Highland, IN – Indiana District
Marin, Blaise E. Trinity Lutheran Church – Reese, MI – Michigan District
McCarthy, David J. Zion Evangelical Lutheran Church – Imperial, NE – Nebraska District
Mews, David M. Guardian Lutheran Church and School – Dearborn, MI – Michigan District
Meyer, Jonathan V. St. Paul’s Evangelical Lutheran Church – Lockport, IL – Northern Illinois District
Miller, Justin M. St. Peter Lutheran Church – Huntington, IN – Indiana District
Mohr, David W. (DEL) St. Matthew Lutheran Church – Conway, AR – Mid-South District
Neugebauer, Nathan T. Zion Lutheran Church – Clark, NJ – SELC District
Nuttelman, Christopher K. Memorial Lutheran Church and School – Houston, TX – Texas District
Ockree, Benjamin R. (DEL) Trinity Lutheran Church – Atchison, KS – Kansas District
Peperkorn, Troy W. Shepherd of the Valley Lutheran Church – St. Croix Falls, WI – North Wisconsin District
Peters, Michael J. St. Thomas Lutheran Church – Ohio City, OH – Ohio District
Phillips, Eric G. (DEL) Ebenezer Lutheran Church – Greensboro, NC – Southeastern District
Resner, Mark A. First Lutheran Church – Missouri Valley, IA – Iowa District West
Ross, Brandon W. Our Savior Lutheran Church – Denison, IA – Iowa District West
Schultz, Joshua M. Trinity Lutheran Church – St. Joseph, MI – Michigan District
Stephens, Curtis D. Shepherd of the City Lutheran Church – Fort Wayne, IN – Indiana District
Sutton, David J. Zion Lutheran Church – Corunna, IN – Indiana District
Swenson, Jacob D. West Portal Lutheran Church – San Francisco, CA – English District
Toombs, Jason W. Trinity Lutheran Church and St. John Lutheran Church – Sidney and Fairview, MT – Montana District
Traphagan, William J. Immanuel Evangelical Lutheran Church – Terre Haute, IN – Indiana District
Uphoff, Aaron D. Trinity Lutheran Church – Norman, OK – Oklahoma District
Vergin, Aaron H. Redeemer Lutheran Church – Convoy, OH – Ohio District

Candidate Placement

Note: (AR) indicates Alternate Route Vicar and (DV) indicates Delayed Vicar

Beffrey, Ryan D. Cleveland Heights, OH – Mount Olive Ev. Lutheran Church – English District
Behm, David M. Morris Plains, NJ – Trinity Ev. Lutheran Church – New Jersey District
Blodgett, Michael S. New Haven, IN – St. Paul Ev. Lutheran Church – Indiana District
Bostelman, Kermit C. Anderson, TX – Zion Lutheran Church – Texas District
Brassfield, Joel M. Chilton, WI – St. Luke Lutheran Church – South Wisconsin District
Conradt, Joshua P. H. Waterford, WI – St. Peter’s Ev. Lutheran Church (Associate Pastor) – South Wisconsin District
Daenzer, Sean C. Great Bend and Barney, ND – Trinity Lutheran Church and Peace Lutheran Church – North Dakota District
Dodgers, Anthony C. Charlotte, IA – Immanuel Lutheran Church – Iowa District East
Fremer, Noah A. J. Power and Fairfield, MT – Zion Lutheran Church and St. John Lutheran Church – Montana District
Gray, Andrew W. Marengo, IA – St. John Lutheran Church – Iowa District East
Hoem, Josemon Thomas Murphysboro, IL – Immanuel Lutheran Church – Southern Illinois District
Hoffman, Robert L. (AR) Lockport, NY – St. Peter Ev. Lutheran Church – Eastern District
Holmes, Jonathan E. Ada and Lockhart, MN – Zion Ev. Lutheran Church and First English Lutheran Church – Minnesota North District
Holt, Benjamin Tyler Golconda, IL – Our Redeemer Lutheran Church – Southern Illinois District
Manley, Marcus G. Ute, IA – St. Paul Ev. Lutheran Church – Iowa District West
Martin, Lannon R. Big Spring, TX – Alive in Christ Lutheran Church – Texas District
McKinley, Jordan J. (DV) Bennett and Stanwood, IA – St. Paul Lutheran Church and St. Paul Lutheran Church – Iowa District East
McLeod, Kevin A. (AR) Malvern, OH – Resurrection Lutheran Church (Worker Priest) – SELC District
Miller, Michael A. Clovis, NM – Immanuel Lutheran Church – Rocky Mountain District
Odom, Weslie T. Burkburnett, TX – Grace Lutheran Church – Texas District
Orr, Travis N. Breckinridge, OK – Immanuel Lutheran Church of Breckinridge – Oklahoma District
Packer, Andrew L. Pagosa Springs, CO – Our Savior Lutheran Church – Rocky Mountain District
Peters, Matthew D. (DV) Sheboygan, WI – Luther Memorial Lutheran Church – South Wisconsin District
Potts, Chadwick L. Fremont, IN – Peace Lutheran Church (Associate Pastor) – English District
Preus, Stephen K. Vinton, IA – Trinity Lutheran Church – Iowa District East
Richard, Andrew P. Iowa City and North Liberty, IA – St. Paul’s Lutheran Church (Assistant Pastor and Church Planter) – Iowa District East
Rolf, James E. (AR) Linden, MI – Hope Lutheran Church – Michigan District
Ross, Jeffrey C. Canby and Boyd, MN – Nicolai Lutheran Church and Zion Lutheran Church – Minnesota North District
Ruwisch, George A. Fairmont, MN – Immanuel Lutheran Church (Associate Pastor) – Minnesota South District
Schewe, Caleb W. Batavia, IA – Wilmot and Corona, SD – Our Savior’s Lutheran Church and Trinity Lutheran Church – South Dakota District
Schimm, Benjamin T. Garfield, MN – St. John’s Lutheran Church – Minnesota North District
Schuette, Michael L. Morristown, MN – Bethlehem Lutheran Church (Associate Pastor) – Minnesota South District
Seymour, Ryan N. Beemer and Bancroft, NE – St. John Lutheran Church and Zion Lutheran Church – Nebraska District
Stout, Christopher T. Kannapolis and Charlotte, NC – Mount Calvary Lutheran Church and Abundant Life Lutheran Church – Southeastern District
Sutton, Joel L. Holland, MN – St. James Lutheran Church – Minnesota South District
Wacker, Norman A. Sundance and Moorcroft, WY – Mount Calvary Lutheran Church and Bethlehem Lutheran Church – Wyoming District
Weber, Brian G. S. Marengo and Cable, WI – St. Paul Lutheran Church and Trinity Lutheran Church – North Wisconsin District
Welmer, Donald N. Plano, TX – Messiah Lutheran Church (Associate Pastor) – Texas District
Wirgau, Samuel S. Harrold and Iowa Park, TX – Immanuel Lutheran Church and Trinity Lutheran Church – Texas District
Wright, Boyd Andrew Keystone, IA – St. John Lutheran Church – Iowa District East

Casting: American Bible Challenge: GSN

May 7, 2012

AMERICAN BIBLE CHALLENGE

Calling all Bible enthusiasts: GSN (Game Show Network) and the creators of “Extreme Makeover: Home Edition” are looking for you!

We are casting for GSN’s “The American Bible Challenge,” a new game show hosted by Jeff Foxworthy. We’re looking for lively individuals and small groups who want to win money for their favorite charity.

IF YOU HAVE A PASSION FOR THE BIBLE AND LOVE COMPETITION, THIS IS THE PERFECT GAME SHOW FOR YOU!

We’re looking for teams of three people who have competitive spirits, great personal testimonies, a general knowledge of pop culture – and, of course, you have to know your Bible!

Come celebrate your faith, have fun with your friends and show off your Bible knowledge. Please contact us ASAP with your name, age, contact info, and a current photo to Richard.Calhoun@rrstaff.com.

Spring 2012 Calls and Vicarage Assignments

May 1, 2012

Credits: Concordia News Release
2012 Spring Calls
Tuesday, May 1, 2012
Arranged Alphabetically by Students’ Last Names

Adams, Caleb – St. Lorenz Evangelical Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District
Andreasen, Jordon – St. John and Trinity Lutheran Churches, Wagner and Fairfax, South Dakota, South Dakota District
Barry, Matthew – St. Luke Lutheran Church, Cabot, Pennsylvania, Eastern District
Baumann, Joshua – Faith Evangelical Lutheran Church, Pierre, South Dakota, South Dakota District
Behrens, Matthew – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas, Mid-South District
Bernhardt, Robert – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
Brandt, Wade – Zion Evangelical Lutheran Church, Ogden, Iowa, Iowa District West
Braun, Benjamin – Mount Olive Lutheran Church, Austin, Texas, Texas District
Burke, Adam – Mount Hope Lutheran Church, Boulder, Colorado, Rocky Mountain District
Bushuiakovish, Mark – Grace Lutheran Church, Knoxville, Tennessee, Mid-South District
Bussman, John – St. Paul’s Lutheran Church, Cullman, Alabama, Southern District
Christensen, Jonathan – Hope Lutheran Church, Fond du Lac, Wisconsin, South Wisconsin District
Davenport, Richard – Trinity Lutheran Church, Cincinnati, Ohio, Ohio District
Davidson, Seth – Holy Cross Lutheran Church, Nederland, Texas, Texas District
Davis, Christopher – Trinity Lutheran Church, Elkhart, Indiana, Indiana District
Dickerhoff, Jacob – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois, Northern Illinois District
Duley, Jason – St. Paul’s Lutheran Church, Arlington, Nebraska, Nebraska District
Eden, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sulphur Springs, Texas, Texas District
Edge, David – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota, South Dakota District
Edwards, Lucas – Holy Cross/Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Onida/Harrold/Blunt, South Dakota, South Dakota District
Evans, Derek – Clover Trinity Lutheran Church, Buhl, Idaho, Northwest District
Fittje, Kyle – Immanuel Lutheran Church, Lockwood, Missouri, Missouri District
Fries, John – Immanuel and St. John’s Lutheran Churches, Trenton and Chillicothe, Missouri, Missouri District
Gehrke, Wesley – Christ Lutheran Church, Norfolk, Virginia, Southeastern District
Griffith, Christopher – St. John’s Lutheran Church, Covington, Oklahoma, Oklahoma District
Harbaugh, Darren – Concordia Evangelical Lutheran Church, Columbus, Ohio, Ohio District
Hardaway, Matthew – St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri, Missouri District
Hasz, Martin – Eisleben Lutheran Church, Scott City, Missouri, Missouri District
Hemler, Jonathan – Signal Hill Lutheran Church, Belleville, Illinois, Southern Illinois District
Hengst, Adam – King of Glory Lutheran Church, Williamsburg, Virginia, Southeastern District
Herberts, Dean – St. Paul’s Lutheran Church, Norlina, North Carolina, Southeastern District
Hill, Nathaniel – St. Michael’s Lutheran Church, Winchester, Texas, Texas District
Holden, Jason – Our Savior Lutheran Church and Student Center, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District
Holdorf, Zachary – Trinity Lutheran Church, Wausau, Wisconsin, North Wisconsin District
Janneke, Kory – Faith Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota, South Dakota District
Johnson, Andrew – St. Paul Lutheran Church, Lapeer, Michigan, Michigan District
Johnson, Benjamin – Prince of Peace Lutheran Church, Fremont, California, California-Nevada-Hawaii District
Jones, Richard – Dakota Boys and Girls Ranch, Minot, North Dakota, North Dakota District
Kasper, Robert Gabe – Board of Mission Admin. (for ACTS, Lakeway), Austin, Texas, Texas District
Koglin, Adam – Redeemer Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District
Kollmann, Christopher – Messiah Lutheran Church, Mounds View, Minnesota, Minnesota South District
Lakies, Chad – Concordia University Portland, Portland, Oregon, Northwest District
Larsen, Daniel – Bethany and Trinity Lutheran Churches, Wabasso and Sanborn, Minnesota, Minnesota South District
LeClair, Edward – St. Peter’s Evangelical Lutheran Church, Three Rivers, Michigan, Michigan District
Matyas, Dennis – St. Paul’s Lutheran Church, Albion, Michigan, Michigan District
Meyer, Joel P. – Holy Trinity Lutheran Church, Kingsland, Georgia, Florida-Georgia District
Miller, Joshua – Community of Life Lutheran Church, Oregon, Wisconsin, South Wisconsin District
Misch, Stephen Nathaniel – Lord of Life Lutheran Church, Corpus Christi, Texas, Texas District
Moore, Tyler – Good Shepherd Lutheran Church, Cedar Park, Texas, Texas District
Moquin, Eric – Faith Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota, Minnesota North District
Mueller, Jacob – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, Emma, Missouri, Missouri District
Mull, John David – St. Peter Lutheran Church, Roanoke, Texas, Texas District
Musegades, Michael – Trinity Evangelical Lutheran Church, Grangeville, Idaho, Northwest District
Niebuhr, Jon – Trinity Lutheran Church, Carver, Minnesota, Minnesota South District
Ninke, John – Trinity Lutheran Church, Scottsboro, Alabama, Southern District
Oetting, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sheldon, Iowa, Iowa District West
Onken, Adam – Zion Lutheran Church, Leigh, Nebraska, Nebraska District
Pay, Garen – Peace Lutheran Church, Alcester, South Dakota, South Dakota District
Rasmussen, John – Our Savior Lutheran Church, South Windsor, Connecticut, New England District
Roettjer, Andrew – St. Mark Lutheran Church, Houston, Texas, Texas District
Roma, Thomas – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina, Southeastern District
Rose, Kevin – Peace and Our Savior Lutheran Churches, Marbleton and Pinedale, Wyoming, Wyoming District
Rosenkoetter, Brian – St. Paul Lutheran Church, Annapolis, Maryland, Southeastern District
Schroeder, David – Our Savior Lutheran Church, Excelsior, Minnesota, Minnesota South District
Schroeder, Ryan – St. Luke’s Lutheran Church, New Richmond, Wisconsin, North Wisconsin District
Schultz, John M. – St. John Lutheran Church, Plymouth, Wisconsin, South Wisconsin District
Sherman, Travis – Grace Evangelical Lutheran Church, Gordon, Nebraska, Wyoming District
Snoberger, Adam – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District
Starfeldt, Chad – Shepherd of the Hills Lutheran Church, Greenville, Wisconsin, North Wisconsin District
Sutton, August Trevor – St. Luke Lutheran Church, Haslett, Michigan, Michigan District
Synnott, Matthew – Trinity Evangelical Lutheran Church, Peoria, Illinois, Central Illinois District
Urlaub, Bradley – Love of Christ Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota, Minnesota North District
Weaver, Brian – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina, Southeastern District
Welter, Austen – St. John Lutheran Church, South Euclid, Ohio, Ohio District
Whitmore, Justin – Immanuel and Trinity Lutheran Churches, Clarinda and Shenandoah, Iowa, Iowa District West
Winckler, Paul – Zion Lutheran Church, Rapid City, South Dakota, South Dakota District
Wollenberg, Nathan – St. Paul Lutheran Church, McAllen, Texas, Texas District
Wolters, Luke – Grace Evangelical Lutheran Church, Wellsville, Missouri, Missouri District
Woodrow, Joshua – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas, Mid-South District
Yearyean, Timothy – Grace Lutheran Church, Hibbing, Minnesota, Minnesota North District
Zeigler, Michael – Timothy Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

CALL PENDING
Ikanih, Afam (EIIT)

DEACONESS

ASSIGNMENT PENDING
Griffith, Jennifer

EIIT: Ethnic Immigrant Institute of Theology

2012 Spring Calls
Tuesday, May 1, 2012
Arranged by LCMS District

California-Nevada-Hawaii District
Johnson, Benjamin – Prince of Peace Lutheran Church, Fremont, California

Central Illinois District
Synnott, Matthew – Trinity Evangelical Lutheran Church, Peoria, Illinois

Eastern District
Barry, Matthew – St. Luke Lutheran Church, Cabot, Pennsylvania

Florida-Georgia District
Meyer, Joel P. – Holy Trinity Lutheran Church, Kingsland, Georgia

Indiana District
Davis, Christopher – Trinity Lutheran Church, Elkhart, Indiana

Iowa District West
Brandt, Wade – Zion Evangelical Lutheran Church, Ogden, Iowa
Oetting, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sheldon, Iowa
Whitmore, Justin – Immanuel and Trinity Lutheran Churches, Clarinda and Shenandoah, Iowa

Michigan District
Adams, Caleb – St. Lorenz Evangelical Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan
Johnson, Andrew – St. Paul Lutheran Church, Lapeer, Michigan
LeClair, Edward – St. Peter’s Evangelical Lutheran Church, Three Rivers, Michigan
Matyas, Dennis – St. Paul’s Lutheran Church, Albion, Michigan
Sutton, August Trevor – St. Luke Lutheran Church, Haslett, Michigan

Mid-South District
Behrens, Matthew – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas
Bushuiakovish, Mark – Grace Lutheran Church, Knoxville, Tennessee
Woodrow, Joshua – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas

Minnesota North District
Moquin, Eric – Faith Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota
Urlaub, Bradley – Love of Christ Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota
Yearyean, Timothy – Grace Lutheran Church, Hibbing, Minnesota

Minnesota South District
Koglin, Adam – Redeemer Lutheran Church, Rochester, Minnesota
Kollmann, Christopher – Messiah Lutheran Church, Mounds View, Minnesota
Larsen, Daniel – Bethany and Trinity Lutheran Churches, Wabasso and Sanborn, Minnesota
Niebuhr, Jon – Trinity Lutheran Church, Carver, Minnesota
Schroeder, David – Our Savior Lutheran Church, Excelsior, Minnesota

Missouri District
Bernhardt, Robert – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri
Fittje, Kyle – Immanuel Lutheran Church, Lockwood, Missouri
Fries, John – Immanuel and St. John’s Lutheran Churches, Trenton and Chillicothe, Missouri
Hardaway, Matthew – St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri
Hasz, Martin – Eisleben Lutheran Church, Scott City, Missouri
Mueller, Jacob – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, Emma, Missouri
Wolters, Luke – Grace Evangelical Lutheran Church, Wellsville, Missouri
Zeigler, Michael – Timothy Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri

Nebraska District
Duley, Jason – St. Paul’s Lutheran Church, Arlington, Nebraska
Onken, Adam – Zion Lutheran Church, Leigh, Nebraska
Snoberger, Adam – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska

New England District
Rasmussen, John – Our Savior Lutheran Church, South Windsor, Connecticut

North Dakota District
Jones, Richard – Dakota Boys and Girls Ranch, Minot, North Dakota

North Wisconsin District
Holdorf, Zachary – Trinity Lutheran Church, Wausau, Wisconsin
Schroeder, Ryan – St. Luke’s Lutheran Church, New Richmond, Wisconsin
Starfeldt, Chad – Shepherd of the Hills Lutheran Church, Greenville, Wisconsin

Northern Illinois District
Dickerhoff, Jacob – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois

Northwest District
Evans, Derek – Clover Trinity Lutheran Church, Buhl, Idaho
Lakies, Chad – Concordia University Portland, Portland, Oregon
Musegades, Michael – Trinity Evangelical Lutheran Church, Grangeville, Idaho

Ohio District
Davenport, Richard – Trinity Lutheran Church, Cincinnati, Ohio
Harbaugh, Darren – Concordia Evangelical Lutheran Church, Columbus, Ohio
Welter, Austen – St. John Lutheran Church, South Euclid, Ohio

Oklahoma District
Griffith, Christopher – St. John’s Lutheran Church, Covington, Oklahoma

Rocky Mountain District
Burke, Adam – Mount Hope Lutheran Church, Boulder, Colorado

South Dakota District
Andreasen, Jordon – St. John and Trinity Lutheran Churches, Wagner and Fairfax, South Dakota
Baumann, Joshua – Faith Evangelical Lutheran Church, Pierre, South Dakota
Edge, David – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota
Edwards, Lucas – Holy Cross/Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Onida/Harrold/Blunt, South Dakota
Janneke, Kory – Faith Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota
Pay, Garen – Peace Lutheran Church, Alcester, South Dakota
Winckler, Paul – Zion Lutheran Church, Rapid City, South Dakota

South Wisconsin District
Christensen, Jonathan – Hope Lutheran Church, Fond du Lac, Wisconsin
Miller, Joshua – Community of Life Lutheran Church, Oregon, Wisconsin
Schultz, John M. – St. John Lutheran Church, Plymouth, Wisconsin

Southeastern District
Gehrke, Wesley – Christ Lutheran Church, Norfolk, Virginia
Hengst, Adam – King of Glory Lutheran Church, Williamsburg, Virginia
Herberts, Dean – St. Paul’s Lutheran Church, Norlina, North Carolina
Roma, Thomas – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina
Rosenkoetter, Brian – St. Paul Lutheran Church, Annapolis, Maryland
Weaver, Brian – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina

Southern District
Bussman, John – St. Paul’s Lutheran Church, Cullman, Alabama
Ninke, John – Trinity Lutheran Church, Scottsboro, Alabama

Southern Illinois District
Hemler, Jonathan – Signal Hill Lutheran Church, Belleville, Illinois
Holden, Jason – Our Savior Lutheran Church and Student Center, Carbondale, Illinois

Texas District
Braun, Benjamin – Mount Olive Lutheran Church, Austin, Texas
Davidson, Seth – Holy Cross Lutheran Church, Nederland, Texas
Eden, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sulphur Springs, Texas
Hill, Nathaniel – St. Michael’s Lutheran Church, Winchester, Texas
Kasper, Robert Gabe – Board of Mission Admin. (for ACTS, Lakeway), Austin, Texas
Misch, Stephen Nathaniel – Lord of Life Lutheran Church, Corpus Christi, Texas
Moore, Tyler – Good Shepherd Lutheran Church, Cedar Park, Texas
Mull, John David – St. Peter Lutheran Church, Roanoke, Texas
Roettjer, Andrew – St. Mark Lutheran Church, Houston, Texas
Wollenberg, Nathan – St. Paul Lutheran Church, McAllen, Texas

Wyoming District
Rose, Kevin – Peace and Our Savior Lutheran Churches, Marbleton and Pinedale, Wyoming
Sherman, Travis – Grace Evangelical Lutheran Church, Gordon, Nebraska

CALL PENDING
Ikanih, Afam (EIIT)

DEACONESS

ASSIGNMENT PENDING
Griffith, Jennifer

EIIT: Ethnic Immigrant Institute of Theology

2012 Spring Vicarages and Deaconess Internships
Tuesday, May 1, 2012
Arranged Alphabetically by Students’ Last Names

Ankersen, Ryan – St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey, New Jersey District
Barlau, Joseph – Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana, Indiana District
Bartholomew, Andrew – Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois, Northern Illinois District
Bender, Douglas – Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan, Michigan District
Black, Eric – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa, Iowa District West
Brandon, Kurt – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana, Indiana District
Conrad, James – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California, California-Nevada-Hawaii District
Deardoff, Carl – Mount Olive Lutheran Church, Madison, Wisconsin, South Wisconsin District
Doering, Theodore – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana, Southern District
Eden, Joel – St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District
Elfe, Chad – New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri, Missouri District
Erdman, Michael – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District
Espinosa, Alfonso – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District
Fertitta, Patrick – Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee, Mid-South District
Fraker, Timothy – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida, SELC District
Gerber, Anthony – St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York, Eastern District
Grote, Joshua – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri, Missouri District
Hanson, Kale – Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois, Southern Illinois District
Heckmann, Michael – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma, Oklahoma District
Hinrichs, Brett – St. John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District
Holman, Raymond – St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois, Central Illinois District
Koltz, Gary – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri, Missouri District
Krepel, Joshua – Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri, Missouri District
Kruse, Caleb – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado, Rocky Mountain District
Lally, Richard – Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska, Nebraska District
Llewellyn, Joseph – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois, Northern Illinois District
Marque, Edward (Alex) – Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia, Southeastern District
Martinal, Timothy – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut, New England District
Meyer, Jonathan – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District
Murillo, David – Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas, Texas District
Nguyen, Daniel – Trinity Lutheran Church, Sacramento, California, California-Nevada-Hawaii District
Ostlund, Daniel – Our Savior Lutheran Church and Lutheran Student Center, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District
Parker, Harrison – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan, Michigan District
Peters, Matthew D. – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri, Missouri District
Pettit, Joshua – St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama, Southern District
Potts, Daniel – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District
Reinke, Joshua – Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin, South Wisconsin District
Reynolds, Stephen – First Lutheran Church, Gainesville, Florida, Florida-Georgia District
Ross, Bernard – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District
Rosse, Andrew – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District
Rusert, Joshua – Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia, Southeastern District
Schaekel, Timothy – Trinity Lutheran Church, Janesville, Minnesota, Minnesota South District
Schlund, Andrew – Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois, Southern Illinois District
Schmidt, Micah – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas, Kansas District
Smith, Harry – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina, Southeastern District
Strussenberg, David – Trinity Lutheran Church, Ironwood, Michigan, North Wisconsin District
Taylor, Ryan – Mount Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia, Florida-Georgia District
Vanderhyde, David – University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado, Rocky Mountain District
Wade, Jeffrey – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri, Missouri District
Wampfler, Jacob – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota, Minnesota South District
Warmbier, Matthew – Trinity Lutheran Church, Frankfurt am Main, Germany, Office of International Mission
Wildauer, Weston – Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida, Florida-Georgia District
Wilshusen, James – Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District
Wilson, Andrew – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District
Wingfield, William – Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas, Kansas District
Witt, Lucas – Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland, Southeastern District

Alternate Route
Hanchett, Mark – St. John Lutheran Church, Akron, Ohio, Ohio District
Haugen, Daniel – Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington, Northwest District
Heermann, William – Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska, Nebraska District
Hooper, William – St. Paul Lutheran Church, Hamburg, Michigan, Michigan District
Schockman, Gary – Christ Lutheran Church, Clinton, Wisconsin, South Wisconsin District
Vogeli, Mitchell – Nativity Lutheran Church, St. Charles, Michigan, Michigan District
Center for Hispanic Studies (CHS)
Corps, Rafael – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
Huertas, Jose – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
Justiniano, William – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
Mendez, Arturo – Centro Familiar Cristiano, Houston, Texas, Texas District
Morales, Moises – Mount Zion Lutheran Church, Richmond, California, California-Nevada-Hawaii District

Cross-Cultural Ministry Center (CMC)
Dirks, Dennis – Our Savior Lutheran Church, Livermore, California, California-Nevada-Hawaii District
Schuermann, John – St. Luke Lutheran Church, Reno, Nevada, California-Nevada-Hawaii District

DEACONESS
Effken, Ashley – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District
Elliott, Sarah – Village Lutheran Church, Ladue, Missouri, Missouri District
Fallaque Maria (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
White, Sylvia – Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

CHS: Center for Hispanic Studies
CMC: Cross-Cultural Ministry Center

2012 Spring Vicarage and Deaconess Assignments
Tuesday, May 1, 2012
Arranged by LCMS District

California-Nevada-Hawaii District
Conrad, James – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California
Dirks, Dennis (CMC) – Our Savior Lutheran Church, Livermore, California
Morales, Moises (CHS) – Mount Zion Lutheran Church, Richmond, California
Nguyen, Daniel – Trinity Lutheran Church, Sacramento, California
Schuermann, John (CMC) – St. Luke Lutheran Church, Reno, Nevada

Central Illinois District
Hinrichs, Brett – St. John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois
Holman, Raymond – St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois

Eastern District
Gerber, Anthony – St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York

Florida-Georgia District
Corps, Rafael (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida
Huertas, Jose (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida
Justiniano, William (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida
Potts, Daniel – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida
Reynolds, Stephen – First Lutheran Church, Gainesville, Florida
Taylor, Ryan – Mount Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia
Wildauer, Weston – Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida

Indiana District
Barlau, Joseph – Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana
Brandon, Kurt – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana

Iowa District West
Black, Eric – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa

Kansas District
Schmidt, Micah – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas
Wingfield, William – Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas

Michigan District
Bender, Douglas – Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan
Eden, Joel – St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan
Hooper, William – St. Paul Lutheran Church, Hamburg, Michigan
Parker, Harrison – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan
Vogeli, Mitchell – Nativity Lutheran Church, St. Charles, Michigan

Mid-South District
Fertitta, Patrick – Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee

Minnesota South District
Erdman, Michael – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota
Schaekel, Timothy – Trinity Lutheran Church, Janesville, Minnesota
Wampfler, Jacob – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota

Missouri District
Elfe, Chad – New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri
Espinosa, Alfonso – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri
Grote, Joshua – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri
Koltz, Gary – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri
Krepel, Joshua – Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri
Peters, Matthew D. – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri
Ross, Bernard – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri
Wade, Jeffrey – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri
Wilshusen, James – Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri

Nebraska District
Heermann, William – Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska
Lally, Richard – Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska
Rosse, Andrew – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska

New England District
Martinal, Timothy – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut

New Jersey District
Ankersen, Ryan – St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey

North Wisconsin District
Strussenberg, David – Trinity Lutheran Church, Ironwood, Michigan
Wilson, Andrew – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin

Northern Illinois District
Bartholomew, Andrew – Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois
Llewellyn, Joseph – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois

Northwest District
Haugen, Daniel – Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington

Ohio District
Hanchett, Mark – St. John Lutheran Church, Akron, Ohio

Oklahoma District
Heckmann, Michael – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma
Meyer, Jonathan – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma

Rocky Mountain District
Kruse, Caleb – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado
Vanderhyde, David – University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado

SELC District
Fraker, Timothy – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida

South Wisconsin District
Deardoff, Carl – Mount Olive Lutheran Church, Madison, Wisconsin
Reinke, Joshua – Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin
Schockman, Gary – Christ Lutheran Church, Clinton, Wisconsin

Southeastern District
Marque, Edward (Alex) – Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia
Rusert, Joshua – Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia
Smith, Harry – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina
Witt, Lucas – Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland

Southern District
Doering, Theodore – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana
Pettit, Joshua – St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama

Southern Illinois District
Hanson, Kale – Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois
Ostlund, Daniel – Our Savior Lutheran Church and Lutheran Student Center, Carbondale, Illinois
Schlund, Andrew – Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois

Texas District
Mendez, Arturo (CHS) – Centro Familiar Cristiano, Houston, Texas
Murillo, David – Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas

Office of International Mission
Warmbier, Matthew – Trinity Lutheran Church, Frankfurt am Main, Germany

DEACONESS

Florida-Georgia District
Fallaque Maria (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida

Missouri District
Effken, Ashley – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri
Elliott, Sarah – Village Lutheran Church, Ladue, Missouri
White, Sylvia – Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri

CHS: Center for Hispanic Studies
CMC: Cross-Cultural Ministry Center

————————————————————
To view or search the list archives, join or leave the list, or change your subscription options, see the web page at http://LISTSERV.CUIS.EDU/cgi-bin/wa?A0=CSLNEWS
To unsubscribe via email, send a message to LISTSERV@LISTSERV.CUIS.EDU with the words “UNSUB CSLNEWS” as the body of the message.

Call Day Post by Rev. Schmidt

May 1, 2012

ericekong:

A very fitting blog posts on Call Day from Rev. Schmidt.

Originally posted on Such a time as this - Esther 4:14:

On Wednesday, April 25, 2007, I sat in the Chapel of St. Timothy and St. Titus on the campus of Concordia Seminary, St. Louis and patiently waited to hear the words: Michael Schmidt – Kansas District – Peace Lutheran Church – Natoma, Kansas.

Prior to that moment, I had never been to Kansas, never thought I would live in Kansas, and never even heard of Natoma.  Prior to that moment, I was a typical east coast person who thought Kansas consisted of Kansas City, Wichita, and Topeka, and that was it; but now, I was the newest resident of the state, and I would reside at least 3 hours west of Wichita and Topeka, and 6 hours west of Kansas City.

However, despite what so many say, my experience that night was not typical.  Both the St. Louis and the Fort Wayne seminary will quote ad nausea Isaiah 6:8…

View original 576 more words


Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 1,696 other followers

%d bloggers like this: